ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2014 Cuma 14:42

Gazateci Uğur Mumcu Şişli’de anıldı

Gazateci Uğur Mumcu Şişlide anıldı


Ankara Karlı Sokak’taki evinin önünde 24 Ocak 1993’te arabasına konulan bombanın patlamasıyla hayatını kaybeden Gazeteci Uğur Mumcu, Şişli’de anıldı. CHP Şişli İlçe Başkanı Veli Çellik, Türkiye’de gazetecilerin susturulmak için öldürüldüğünü söyledi.

Bombalı saldırıda 21 yıl önce hayatını kaybeden Uğur Mumcu, Şişli Halasgargazi Caddesi’nde adına yapılan anıt önünde anıldı. Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İl ve ilçe teşkilatının düzenlediği programa partililer katıldı.

Gazetecilerin çalışma koşulları ve görevlerinin zorluğuna değinen CHP Şişli İlçe Başkanı Veli Çellik, “Kimi savaş muhabiridir, cephede vurulur. Kimi zaman doğal afeti ya da ayaklanmayı izlerken yaşamını yitirir. Kimi zaman bir darbe çatışmasında yaşamını yitirir. Kimi zaman tehlikeli bir gezide kaybolur. Bir gazetecinin savaşta ölmesi ile bir cinayete kurban gitmesi arasında fark vardır. Türkiye’deki gazeteci ölümleri ile diğer ülkelerdeki gazeteci ölümlerindeki fark budur” diye konuştu.
Türkiye’de çoğu zaman gazeteci susturulmak için öldürüldüğüne dikkat çeken Çellik, şöyle devam etti: “Katil bilinçlidir. Cinayet tasarlanır, tezgahlanır, planlanır. Gazetecinin düşüncelerine karşıt bir örgütü iş bitiricisi görevini yaptıktan sonra sırra kadem basar. Eğer bu cinayette örgütlerin işi olmasaydı bireysel nitelik taşısaydı failleri meçhul kalabilir miydi? Bir ülkede gazeteci fikirleri yüzünden öldürülüyorsa cinayet halka karşı işlenmiş demektir. “

Mumcu’nun anıtı önünde mum yakan CHP’liler ve sevenleri karanfil dağıttı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER