ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 16:00

Gavur Gölü'nde kuş sayımı yapıldı


Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde 2 Şubat 'Dünya Sulak Alanlar Günü' nedeniyle Gavur Gölü'nde kuş sayımı yapıldı. İlçeye bağlı Beyoğlu beldesi sınırları iinde bulunan gölde yapılan sayıma TEMA Vakfı Kahramanmaraş Temsilciliği, Sütçü imam Üniversitesi görevlileri ve Çevre Derneği üyeleri katıldı.

Belediye Başkanı Osman Okumuş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, mevsimin, kuşların geçiş zamanı olmadığı için fazla bir kuş tespiti yapamadıklarını belirtti.

Dünya Sulak Alanlar Günü'nün, sulak alanların korunmasının önemine kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla kutlandığını belirten Okumuş, şöyle devam etti: "Sulak alanlar, bulundukları yörede nem oranını yükselterek, başta yağış ve sıcaklık olmak üzere yerel iklim elemanlar üzerinde olumlu etki yaparlar. Tortu ve zehirli maddeleri alıkoyarak ya da besin maddelerini (azot, fosfor gibi) kullanarak suyu temizlerler. Yeraltı sularını besleyerek veya boşaltarak, taban suyunu dengeleyerek, sel sularını depolayarak, taşkınları kontrol ederek, kıyılarda deniz suyunun girişini önleyerek bölgenin su rejimini düzenlerler. Nem oranını yükselterek, başta yağış ve sıcaklık olmak üzere yerel iklim elemanları üzerinde olumlu etki yaparlar."

Sulak alanları, dünyanın tabii zenginlik müzeleri olarak niteleyen Okumuş, "Çevre bilincimizin gelişimine, doğaya duyduğumuz saygıya ve daha yaşanabilir bir dünya hedefimize önemli katkılar sağlanması dileğiyle vatandaşlarımızın 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü'nü kutlarım." ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER