ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Haziran 2014 Pazartesi 20:22

Gauck, Avrupa'nın mülteci politikasını eleştirdi

Gauck, Avrupanın mülteci politikasını eleştirdi

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Avrupa'nın mültecilerle daha fazla dayanışma göstermesini istedi.Gauck, Protestan Akademisi'nin mültecilerin korunması konusunda düzenlediği toplantıda, Avrupa'ya gelen mültecilerin sığınacak yer aradıklarını belirterek Avrupa ülkelerinin mültecilere insan onuruna uygun bir şekilde davranması gerektiğini vurguladı.
''İtalya ve Malta'nın sahillerine gelen mülteciler, sadece Malta'nın ve İtalya'nın sorunu değil'' diyen Gauck, mültecilerin, Avrupa'nın saygı duyacağını taahhüt ettiği haklara sahip olduğunu kaydetti.
Avrupa ülkelerinden ortak bir mülteci politikasının oluşturulmasını isteyen Gauck, her mültecinin haklarını kullanması ve ülkesinden kaçış sebebi dinlenmeden geri gönderilmemesi gerektiğini belirtti.
Denizlerin de kanunsuz alan olmadığı, burada da insan haklarının geçerli olduğunu vurgulayan Gauck, ''Avrupa'nın ortak mülteci politikası sadece Avrupa'nın sınırlarını değil, aynı zamanda sınırlardaki insanların hayatını korumalıdır'' dedi.
Hemen her gün yeni mülteci teknesi haberleri geldiğine dikkati çeken Gauck, ''Ben buna alışmak istemiyorum. Avrupa'da da kimse buna alışmamalı'' ifadesini kullandı.
Gauck, Lampedusa havalimanında hangardaki tabut görüntüleriyle Ceuta veya Melilla'da dikenli çitlere tırmanan insanların görüntülerinin Avrupa'ya yakışmadığını söyledi.
Almanya'yı özellikle Suriye'den kabul ettiği mültecilerin sayısını gözünde büyütmemesi yönünde uyaran Gauck, milyonlarca kişinin kendi ülkelerinde mülteci olarak bulunduklarını veya Türkiye'de ve Ürdün'de mülteci kamplarında yaşadığına işaret etti.
Almanya'nın en son 10 bin Suriyeli mülteciyi daha kabul etmeyi kararlaştırdığını, bunun önemli ve değerli bir karar olduğunu belirten Gauck, ancak Suriyelilerin büyük bölümünün yasa dışı ve hayati tehlikesi olan yollarla Almanya'ya geldiğine işaret etti.
Gauck, tüm ülkelerin mülteciler konusunda sorumluluk üstlenmesi gerektiğini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER