ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 17:14

GAP, endüstriyel ve dijital tasarımda öncü olacak

GAP, endüstriyel ve dijital tasarımda öncü olacak


GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, hedeflerinde endüstriyel ve dijital tasarımda kuluçka iklimi oluşturabilmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kalkınma Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarım sektöründe özelleşmiş dijital tasarım ve inovasyon eğitim merkezi kurulması çalışmalarına başladı. Tarım sektöründe özelleşmiş dijital tasarım ve inovasyon eğitim merkezi kurulması birlikte GAP bölgesinde tarım sektörünün gelişmesine büyük olanaklar sağlayacak.

Şanlıurfa’da GAP sürdürülebilirlik ve yaygınlaştırma çalışmalarıyla GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Harran Üniversitesi ve Medyasoft Bilgi Sistemleri ortaklaşa yapılan çalışmalarla bölgede farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Harran Üniversitesi'nde medya ve mühendislik tasarımı laboratuvarlarında 40 kişiye temel eğitimlerle tarımsal üretim ve işleme faaliyetlerini destekleyecek istihdam tasarım servisleri ve inovasyon kültürünün çıtasını yükseltecek eğitimler veriliyor.

Tarım sektöründe özelleşmiş dijital tasarım ve inovasyon eğitim merkezinin kurulması birlikte GAP bölgesinde tarımsal üretim, işleme makineleri ve sistemlerinin tasarlanması, tarımsal ürünlerin pazarlanmasına yönelik tanıtım ve paketleme materyallerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Eğitimler kapsamında öncelikle genel olarak eğitim metodolojisi, temel tasarım ve tasarım yazılımları eğitimleri başlandı. İŞKUR destekli ileri düzey uygulamalı tasarım kursları düzenlenerek profesyonel çalışmalar oluşturulacak.

    Projeyle ilgili bilgi veren Gap Bölge İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Gap idaresi ile Medyasoft beraber düzenlenen bir çalışmanın olduğunu söyledi. Karahocagil, dijital ortamlarda kurulumlu yazılımlar olduğunu belirtti. Harran Üniversite yer ve yürütülmesi konusunda yer sağladığını ifade eden Karahocagil, bu işlerin üstesinden kurumlarla geleceklerini vurguladı. Hedefimizde endüstriyel ve dijital tasarımda kuluçka iklimi yaratabilmek. Az çok oluşturabileceğimiz bu yeteneği piyasada kullanabilmelerini sağlamak. Özellikle öğrencilerimizin iş yerlerini kurması ve tasarım inivasyonunun tohumunu atmayı hedeflediklerini kaydetti.

    Çalışmanın önemine değinen Harran Üniversitesi Rektörü Halil Mutlu, bölgenin kalifiye ve eğitimli elemana ihtayaç duyduğunu belirtti. Mutlu, kuluçka ve tekmerlerle insanları konularında uzman hale getirmeyi amaçladıklarını aktardı. Burada eğitim alan arkadaşlarımızın piyasada çok rahat bir şekilde istihdam edebileceği dile getiren Mutlu, böyle çalışmaların süreceğinin altını çizdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER