ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 15:33

Ganalı öğrenci: Türk bayrağını taşımak gurur verici

Ganalı öğrenci: Türk bayrağını taşımak gurur verici


Cumhuriyet kutlamaları kapsamında Türk bayrağı taşıyan Ganalı öğrenci El Hasan İdris, burada okumak ve Türk ulusunun bayrağını taşımaktan onur duyduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin çok zor şartlarda kurulduğunu anımsatan Vali Orhan Düzgün de “Milli mücadele yıllarında çok sayıda okumuş gencimizi ve donanımlı insanımızı kaybettik.” dedi.

Kayseri’de Cumhuriyet'in kuruluşunun 90. yıl dönümü etkinlikleri, Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle başladı. Vali Orhan Düzgün, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Ali Demiral ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki anıta çelenk koydu. Törende askeri erkan, daire müdürleri ve çok sayıda öğrenci de hazır bulundu. Kayseri Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okuyan Ganalı bir öğrencinin Türk bayrağı taşıması dikkat çekti. Lise son sınıf öğrencisi El Hasan İdris, Türkiye’de okumaktan ve bu ülkenin bayrağını taşımaktan gurur duyduğunu ifade etti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören sona erdi.

Gazetecilere açıklama yapan Vali Düzgün, istiklal mücadelesi yıllarında yaşanan zorlukları anımsatarak, Osmanlı sonrası Türkiye Cumhuriyeti’nin çok zor şartlarda kurulduğunu söyledi. Milli mücadelede kadın erkek, çoluk çocuk herkesin emeğinin olduğunu ifade eden Düzgün, “O yıllarda çok sayıda okumuş gencimizi ve donanımlı insanımızı kaybettik. Ama bugün Türkiye ekonomisi dünyanın en güçlü 16 ülkesi arasına girmeyi başardı. İnşallah Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılında da el birliğiyle dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefine ulaşacağız.” dedi. Vali Düzgün, Cumhuriyet’in 90. yılı ve Cumhurbaşkanı’nın son Kayseri ziyareti anısına ağaçlandırma çalışması yapacaklarını da sözlerine ekledi.


KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER