ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2014 Çarşamba 21:57

Gana ile Türkiye arasında iş birliği

Gana ile Türkiye arasında iş birliği

Gana ile Türkiye arasında her alanda ikili ilişkileri geliştirmek üzere iş birliği anlaşması imzalandı.


Gana ile Türkiye arasında her alanda ikili ilişkileri geliştirmek üzere iş birliği anlaşması imzalandı.

Anlaşmayı Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Gana Ticaret ve Sanayi Bakanı Haruna Iddrisu imzaladı.

Resmi temaslar için Gana'nın başkenti Akra'da bulunan Bakan Müezzinoğlu, Gana-Türkiye Ortak Ticaret ve Ekonomi Komitesi'nin dördüncü oturumunun açılış törenine katıldı.

Törende konuşan Gana Ticaret ve Sanayi Bakanı Iddrisu, "Türkiye ile uzun süredir devam eden görüşmeler sonucunda, yatırım ve çifte vergilendirme konularında serbest ticaret anlaşması imzalamayı arzu ediyorduk" dedi. Iddrisu, Gana'nın bir Batı Afrika ülkesi olarak yabancı yatırımcı çekme isteğini dile getirerek, Türkiye'nin özel bir yerinin olduğunu ifade etti. Iddrisu, anlaşmanın Gana ve Türkiye arasında ilişkilerin yeni bir başlangıcı olduğunun altını çizerek, "Bu, bir dönüm noktasıdır. Önümüzdeki iki yıl içinde ticaret hacmimizi 1 milyar dolara çıkartacağız" diye konuştu.
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu da anlaşmanın imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bu toplantıyı, büyük fedakarlık ve çaba ile inşa edilen ikili ilişkilerimizin önemli dönüm taşı olarak görüyorum" ifadesini kullandı.
İki ülke arasındaki ticaret hacminin son yıllarda artış gösterdiğini vurgulayan Müezzinoğlu, 2002'de 61,8 milyon dolar olan rakamın 1 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini aktardı.

Ticaret hacminin 2012'de 527 milyon dolara ulaşarak rekor kırdığını ancak bir sonraki yıl 381 milyon dolara düştüğünü belirten Müezzinoğlu, "Şimdi hedefimiz 2012'deki rekoru aşmaktır" değerlendirmesinde bulundu.
Müezzinoğlu, iki ülke arasında denizcilik alanında iş birliği anlaşması imzalamak için de görüşmelerin devam ettiğini, güvenlik iş birliği anlaşmasının ise imzalanacağını aktardı.
Müezzinoğlu ve Iddrisu tarafından imzalanan anlaşma, iki ülke arasında gümrük alanları, sanayi, bilim ve teknolojide iş birliği ve standardizasyon ile enerji, madencilik, tarım, sağlık, eğitim, çevre, ormancılık, gençlik-spor konularında iş birliğini içeriyor.

Bu arada, Gana-Türkiye İş Konseyi'nin bir sonraki toplantısının Haziran 2014'de İstanbul'da yapılması kararlaştırıldı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER