ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 13:51

GAİB’ten dış ticaret eğitimi


Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), üyelerinin nitelikli istihdam ihtiyacını karşılamak için 'Dış Ticaret Uzmanı Yetiştirme Eğitimleri' düzenlemeye başladı.

GAİB, sektörde yaşanan uzman açığını kapamak ve üyelerinin nitelikli elaman ihtiyacını karşılayabilmek için, dış ticaret uzmanı yetiştirme eğitimlerine hız verdi. Üniversitelerin dış ticaretle ilgili lisans bölümlerinden mezun olan 40 öğrencinin ders görmeye başladığı eğitim, 5 hafta süreyle devam edecek. Öğrencilere, dış ticaret, mesleki İngilizce, kişisel gelişim ve Microsoft Office konularında eğitimler verilecek.

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri Başkan Vekili Mehmet Teymur, eğitimlerle ilgili yaptığı değerlendirmede, “2023 vizyonunu yakalamak için ihracatçılarımızın ihtiyaç duyduğu her konuda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.” dedi.

Sektörde yaşanan kalifiyeli elaman sıkıntısına dikkat çeken Teymur, “Üyelerimizin en önemli sıkıntılardan birisi olan vasıflı eleman sorununa çözüm üretmek için birliklerimiz bünyesinde bu alanda çalışacak üniversite mezunu gençlerimize gerekli donanımlara kavuşmaları için eğitim vermeye başladık. Bu eğitimlerimiz 5 hafta boyunca aralıksız olarak devam edecek.” diye konuştu.

Dış ticarette kullanılan bilgi ve belgelerin mevzuata uygun düzenlenmesi ve yeniliklerin takibi konuklarında uzmanlaşmak isteyen meslek elemanlarının yetiştirilmesinin hedeflendiği eğitimlerin ilk gün dersini ise GAİB Genel Sekreteri Salim Kocaer verdi.

Kursiyerlere ihracatçı birliklerinin genel yapısı ve çalışma alanları hakkında bilgiler aktaran Kocaer, “Çağ ilerliyor bizde çağın getirdiği imkanlarla sizlerin daha donanımlı hale gelmenizi istiyoruz. Bizim burada tek gayemiz sizlerin mevcut olan bilgi birikimlerini pratiğe dönüştürerek sizleri daha aktif hale getirmeye yardımcı olmak. Sizleri, işverenle bir noktada buluşturarak, Türkiye’deki istihdama yardımcı olmak bizim derdimiz çabamız bu. Siz kazanırsanız ihracatçı kazanır ülke kazanır ve herkes bu işten karlı çıkar” şeklinde açıklamalara yer verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER