ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Aralık 2016 Salı 14:47

Futbol ailesi teröre karşı sahada

Futbol ailesi teröre karşı sahada

Tribün geliri, Beşiktaş ve Kayseri'de gerçekleştirilen terör saldırılarında şehit ve gazi olanların ailelerine bağışlanmak üzere 22 Aralık Perşembe günü "Yıldızlar Karması" adıyla gösteri maçı düzenlenecek Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç: " Terörün, hainlerin istediği, bizim birbirimize düşmemiz, yatırımları durdurmamız ve gelecek yürüyüşümüzdeki umudumuzu kırmaktır. Asla onlara bu fırsatı vermeyeceğiz" "Şehit ve gazi olan evlatlarımızın ailelerine karşı bir sorumluluğumuz var. Bu bilinç içinde


Son dönemde yaşanan terör olayları karşısında bir araya gelen futbol ailesi, 22 Aralık Perşembe günü Spor Toto Süper Lig'de forma giyen yerli ve yabancı futbolcuların katılacağı, "Yıldızlar Karması" adıyla gerçekleştirilecek dayanışma gecesi düzenleyecek.

Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Kulüpler Birliği Vakfı ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in koordinasyonunda yapılacak maç, Vodafone Arena'da gerçekleştirilecek. Karşılaşmaya Süper Lig takımlarında forma giyen her takımdan birer yerli ve yabancı futbolcu katılacak. Müsabakada elde edilecek tribün gelirleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla Beşiktaş ve Kayseri'de gerçekleştirilen terör saldırısında şehit ve gazi olanların ailelerine bağışlanacak.

Etkinlikle ilgili Swissotel The Bosphorus'ta gerçekleştirilen basın toplantısına Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ile Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim katıldı.

"Devlet millet el ele hep beraber tribüne" sloganıyla Vodafone Arena'da 22 Aralık Perşembe günü yapılacak maç, saat 20.00'de başlayacak.

 

- Bakan Kılıç: "Asla onlara bu fırsatı vermeyeceğiz"

 

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, terör karşısında sporun birleştirici gücüne vurgu yaparak, terör örgütlerinin amacına ulaşamayacağını söyledi.

Konuşmasına terör olaylarında şehit olanlara başsağlığı dileyerek başlayan Bakan Kılıç, "Milletimizin, devletimizin varlığı, bölünmez birliği, bayrağımız ve inancımız için şehit olanlara Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyorum. Dün akşam Ankara'da ihanet şebekesinin suikastıyla öldürülen Rusya Federasyonu Büyükelçisi nezdinde dost Rus halkına ve ailesine başsağlığı diliyorum." diye konuştu.

 

Türkiye'nin birlik ve beraberliği için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek zorunda olduğunu vurgulayan Kılıç, "Sporun ve futbolun birleştirici, kaynaştırıcı ve aynı zamanda rehabilite edici gücüyle destek olmak için bu düşünceyle yola çıkan herkesi kutluyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde gerçekleştirilecek olması da ayrı bir önem katıyor. Bu sabah Süper Lig kulüplerinin başkanları ve federasyonumuzla bir araya geldik. Futbolun ve sporun birleştirici ve kaynaştırıcı gücü üzerinde konuştuk. Taraftarlarımıza büyük bir sorumluluk düşmektedir. Bugüne kadar ne yaşandıysa yaşandı ama bundan sonrasını bir milat olarak kabul ederek, ülkemizin birlik ve beraberliği için herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek zorunda." ifadelerini kullandı.

Akif Çağatay Kılıç, terör örgütlerinin amacına ulaşamayacağını belirterek, "Dünyadaki hiçbir ülke 30'a yakın statla tesisleşme hamlesi içinde olmadı. Bunlar, kararlılıkla devam edecek. Terörün, hainlerin istediği, bizim birbirimize düşmemiz, yatırımları durdurmamız ve gelecek yürüyüşümüzdeki umudumuzu kırmaktır. Asla onlara bu fırsatı vermeyeceğiz. Her zaman bir olacağız, beraber olacağız ve umutlarımızla geleceğe yürüyeceğiz." açıklamasında bulundu.

Yapılacak organizasyona değinen Kılıç, "Organizasyonun gelirleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üzerinden şehit ve gazi ailelerine aktarılacak. Bir kişi dahi bundan faydalansa önemli bir katkı olur diye düşünüyorum. Şehit ve gazi olan evlatlarımızın ailelerine karşı bir sorumluluğumuz var. Bu bilinç içinde perşembe akşamı, güzel bir organizasyon yapılacak. Tüm dünyaya 15 Temmuz gecesi 'biz demokrasiden, birlikten, beraberlikten ve hukuktan yanayız' diye nasıl haykırdıysak, geleceğe umutla yürüyeceğimizi tekrar haykıracağız." şeklinde görüş belirtti.

 

- Demirören: "Son olaylar, futbol ailesini de bir araya getirmiştir"

 

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye'yi bölmek isteyenlerin amacına ulaşamayacağına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Son olaylar, futbol ailesini de bir araya getirmiştir. Futbol ailesi olarak duruşumuzun, birlik ve beraberliğimizin örnek oluşturduğuna inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, 'Devlet, millet el ele' sloganıyla maç yapılacak. Her takımımızdan bir yabancı ve bir yerli oyuncuyla temsili maç oynanacak. Bu organizasyonun geliri, şehitlerimizin ailelerine bağışlanacak. Bu ülkeyi bölmeye çalışanlar, birlik ve beraberliğimizi bölemeyecek."

 

- Gümüşdağ: "Şimdiden 13,5 milyon lirayı bulduk"

 

Kulüpler Birliği Vakfı ve İstanbul Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, kısa süre içinde organizasyona yoğun bir talep olduğuna değinerek, "Şu an yoğun bir talep var. Sponsorların da muazzam ilgisi mevcut. Şimdiden 13,5 milyon lirayı bulduk." dedi.

Son dönemlerde zor bir süreçten geçildiğini belirten Gümüşdağ, "Son 1 yılda yaşadığımız şeyler, kolay kolay unutulmayacak. Milletçe çok zor günler ve geceler geçirdik. Bu zor günler, bize önemli şeyleri de hatırlattı. İhanetle, terörle, içerideki ve dışarıdaki düşmanlarla başa çıkmanın bir tek yolu var. O da birliktelik, safları sıkı tutmak, milletimizle, devletimizle ve güvenlik güçlerimizle omuz omuza vererek, Türk bayrağımızın altında toplanmak." şeklinde konuştu.

Sporun ve futbolun birleştirici özelliğine dikkati çeken Gümüşdağ, "Terörün hiç istemediği şey birlik ve beraberlik. Şehitler Tepesi'ne yaptığımız ziyarette birlik ve beraberlik resminin verilmesi, bence terör örgütlerini, içerideki ve dışarıdaki düşmanları çok rahatsız etti. Futbol ailesi olarak bunları rahatsız, huzursuz ve mutsuz etmeye mutabakat halindeyiz." ifadelerini kullandı.

 

- Terim: "Vicdani görevlerimizi de yerine getirmek zorundayız"

 

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, vatan uğrunda hayatlarını kaybedenler için vatandaşlık ve vicdani sorumluluklarını yerine getirmek zorunda olduklarını bildirdi.

Şehitlerin emanetlerini korumanın vazifeleri olduğunu anlatan Terim, şöyle devam etti:

"Şehitlerimizin emanetlerini koruyup, onları kollayarak, sadece vatandaşlık değil vicdani görevlerimizi de yerine getirmek zorundayız. Bu caniliği yapanların ve bunda payı olanların, inandıkları her neyse onun içinde boğulmalarını diliyorum. Korku ve nefret tohumlarını iade ederek sevinmelerine engel olmalıyız. Teröre inat, daha çok birlik ve beraberlik, acıları tedavi için daha çok sevgi için buradayız. Organizasyon aracılığıyla bu vatanı korumak adına şehit olanların emaneti ailelerinin yaşamlarını sürdürmelerine yardımcı olacak desteği her birlikte sağlayacağız. Muhakkak ki giden evlatlarını yerine getiremeyiz ama emanetlerini koruyup, kollamak vazifemizdir."

Organizasyonun Süper Lig ve Ziraat Türkiye Kupası maçlarını etkilemeyeceğine değinen Terim, şu ifadeleri kullandı:

"Lig maçları etkilenmeyecek, fikstür aksamayacak. O günkü olan kupa maçları da ne ertelenecek ne de iptal edilecek. Her takımdan en az bir yabancı ve bir yerli oyuncu olacak. İstanbul'da olan kulüplerimizden fazla alabiliriz. Oynaması şart değil. Duygu birliğinin içinde olması bizim için çok önemli. Bütün spor camiası davetlimiz. Futbolcuların oynama sürelerini kısa tutacağız. Orada olmaları, birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu bu günde çok önemli. Gelmek isteyen yabancı arkadaşlarımızdan bir çok talep alıyoruz. Dışarıda oynayan futbolcularımız. Arda, Burak, Hakan Çalhanoğlu, Çağlar Söyüncü ve sayamadığım diğer oyuncularımız... Eğer imkanları varsa onları da davet edeceğiz ama buradan açık daveti ben de yapıyorum. Bu sesin daha gür çıkması hepimizin lehine olacaktır. İnadına barış, inadına sevgi ortamına giriyoruz. Ülkemizin, devletimizin, Sayın Cumhurbaşkanımızın söylemlerinin, duruşlarının yanında, arkasında daha fazla olmalıyız."

Fatih Terim, organizasyon kapsamında yapılacak maçı FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır'ın yöneteceğini, hakem ekibinde Bahattin Duran, Tarık Ongun ve Hüseyin Göçek'in olacağını söyledi.

Deneyimli teknik adam, organizasyonun basketboldaki "All-Star" benzeri her sene farklı nedenlerle geleneksel olarak düzenlenebilecek bir etkinlik olabileceğini de sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER