ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 15:30

Fukuşima'da nükleer su sızıntısı


Japonya'daki Fukuşima nükleer santralinde çalışan 6 işçinin, kazara yüksek derecede radyoaktif suya maruz kaldığı bildirildi.

Nükleer santrali işleten Tokyo Elektrik Enerji Şirketi (TEPCO) Sözcüsü Yoshimi Hitosugi, işçilerin tamir çalışmaları sırasında bir boruyu yanlışlıkla sökmeleri sonucu radyoaktif suyun üzerlerine ve yere boşaldığını açıkladı.
Koruyucu tulum giyen ve maske takan işçilerin, radyoaktif sudan ne kadar etkilendikleri henüz bilinmiyor.
Çıkarılan borunun daha sonra tekrar yerine yerleştirildiği belirtildi.

Kaza, 19 Ağustos'tan bu yana radyoaktif su sızıntısının devam ettiği Fukuşima nükleer santralinde insan hatası sonucu meydana gelen sorunlara bir yenisini ekledi. TEPCO, bu sorunlar nedeniyle ağır eleştirilerin hedefi oluyor.
Nükleer Düzenleme Kurulu, bir türlü kontrol altına alınamayan radyoaktif su sızıntısı nedeniyle nükleer santraldeki alarm seviyesinin Uluslararası Nükleer ve Radyolojik Olay Ölçeği'ne (İNES) göre "anomali"den "ciddi olay" seviyesine yükseltmişti.

Japonya'nın kuzeydoğusunda 11 Mart 2011'de meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan dev tsunami, Fukuşima santralinde radyoaktif sızıntıya yol açarak Çernobil'den 25 yıl sonra dünyanın en büyük ikinci nükleer felaketine neden olmuştu. Kaza, radyasyon sızıntısına yol açmış ve bölgede yaşayan 160 bin kişi tahliye edilmişti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER