ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ekim 2013 Cumartesi 18:38

Frutech 1. Meyve Yetiştiriciliği Fuarı sona erdi


Türkiye'deki meyve üreticilerini bir araya getiren ve farklı meyve türlerinin tanıtıldığı Frutech 1. Meyve Yetiştiriciliği ve Teknolojileri Fuarı sona erdi.
MSK Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Kolcuoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilen fuarda 65 üretici birliğinin bir araya geldiğini söyledi.
Türkiye'de ilk defa meyvecilik ihtisas alanında fuar düzenlendiğini dile getiren Kolcuoğlu, fuar kapsamında "Türkiye'de meyvecilik vizyonu ve geleceği", "ıslahçı hakları ve tescil" ile "Meyve Üreticileri Merkez Birliği stratejileri" konularında panel yaptıklarını belirtti. Fuar kapsamında hem ülke topraklarının meyve zenginliğini tanıttıklarını hem de üreticilerin sorunlarını tartıştıklarını anlatan Kolcuoğlu, "Türkiye'de ciddi bir meyve üretim potansiyeli söz konusu. Ancak üretime karşın pazarda bir daralma var. Fuar hem tanıtımı hem de sorunlara karşın çözüm önerilerini sunan bir etkinlik oldu" diye konuştu.
"Isparta Elması Tadım Günleri" de düzenlediklerini söyleyen Kolcuoğlu, her yıl fuar kapsamında farklı bir ilin ürününü tanıtım ve tadım etkinliği gerçekleştireceklerini bildirdi.
Fuarın gerek üreticilerden gerekse tüketicilerden yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Kolcuoğlu, fuarı 3 bin 500 kişinin ziyaret ettiğini kaydetti.
- 2 ton elma dağıtıldı
Eğirdir Meyvecilik Araştırma İstasyon Müdürü İsa Eren de "Isparta Elması Tadım Günleri" kapsamında 2 ton elma dağıttıklarını söyledi. Elmanın 350 çeşidi bulunduğunu anlatan Eren, fuarda elmanın çeşitlerini de tanıttıklarını belirtti. Eren, elmanın dışında kiraz ve armudun dünyadaki çeşitleri ile ilgili de tanıtım yaptıklarını ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER