ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 11:23

Frigya Vadisi yürüyüş yolu olacak


Eskişehir’deki tarihi Frigya Vadisi’ndeki 501 kilometre uzunluğundaki Tarihi Frig Yürüme Yolu’nun önümüzdeki yaz ayında turizme açılacağı bildirildi.

Frig Vadileri'nin canlandırılması ve turizme kazandırılması amacıyla Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan ve Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar illerini kapsayan, Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği'nin encümen toplantısı Eskişehir Polis Evi’nde yapıldı.

Toplantıya Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Eskişehir İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Yapıcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yusuf Balcı, İl Genel Meclisi Üyesi Fani Can, Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Üyesi Kadir Üçer, Kütahya İl Genel Meclisi Üyesi Musa Yılmaz, Doç. Dr. Hüseyin Sarı ve Doç. Dr. Atila Ocak katıldı. Toplantıda, Frig Vadisi'nin tanıtımına yönelik olarak yaptırılan CD’den çoğaltılarak EMİTT Fuarı'nda dağıtılması kararı alındı.

Frig Yürüyüş Yolu işaretleme çalışmalarının bittiğini ifade eden Doç. Dr. Hüseyin Sarı, havaların ısınmasıyla birliğe üye il özel idareleri tarafından işaret tabelalarının dikileceğini belirtti. Frig Yolu, yön tabelalarının dikilmesi ve yol güzergâhlarını tanımlayacak Türkçe ve İngilizce rehber kitap hazırlanmasının ardından yürüyüşçülerin kullanımına açılacak.

Toplam 501 kilometre olan Frig Yürüyüş Yolu’nda 109 direk ve 217 yönlendirici tabela bulunuyor. Yapılan çalışmalar ile küçük gruplar ve bireysel yürüyüşçüler Frig Vadileri’nde görünmeye başlandığı kaydedildi. Yol işaretleme çalışmalarının bitiminde Frig Vadileri’ne olan ilginin artacağı tahmin ediliyor.

Toplantıda ayrıca, ESOGÜ Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Atila Ocak, Frig Vadilerinin florası ve faunası hakkında üyelere bilgi verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER