ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 15:51

Fransız turistler Türkiye'yi seviyor

Fransa'da yapılan bir araştırma, Türkiye'ye giden her 10 Fransız turistten 8'nin memnun ayrıldığını ve Türkiye'nin en çok iklimi ve kültürel zenginliği nedeniyle tercih edildiğini ortaya koydu.


Ipsos araştırma şirketi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı için yapılan ve Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'nde sunulan "Türkiye'nin Fransa'daki Turistik İmajı" isimli ankette, Fransızların Türkiye'yi turizm açısından yeterli bulduğunu ve çevrelerine de tavsiye ettikleri belirtildi.

Ankete katlan Fransız turistlerin yüzde 86'sı güneşli iklimi, yüzde 79'u kültürel zenginliği, yüzde 66'sı deniz tatili, yüzde 62'si ise karşılaştıkları misafirperverlikten dolayı Türkiye'yi tercih ettiğini söyledi.

Gelenlerin yüzde 92'si memnun ayrılıyor 

Türkiye'ye tatile giden Fransız turistlerin yüzde 81'i Türkiye hakkında pozitif düşüncelere sahip olduğunu ifade ederken, yüzde 83'ü yeniden Türkiye'ye gitmeyi planladığını paylaştı.
Araştırmada, Türkiye'ye giden Fransız turistlerin yüzde 41'i beklentisinin çok üzerinde olmak üzere yüzde 92'si Türkiye'de beklediği ölçüde güzel bir tatil geçirdiğinin altını çizdi. Fransızların yalnızca yüzde 8'i Türkiye tatilinden memnun kalmadığını dile getirdi.

 Fransızlar arasında en popüler İstanbul 

Fransız turistlere göre, Türkiye'deki en çekici turistik mekan İstanbul ve Akdeniz. Ankete katılanların yüzde 53'ü İstanbul'u, yüzde 38'i Antalya ve Akdeniz kıyılarını, yüzde 32'si Kapadokya'yı ve yüzde 29'u da İzmir ile Ege kıyılarını tercih ettiğini söyledi. Her 10 Fransız turistten 6'sı Türkiye tatiline 10 üzerinden "8 ila 10" arasında bir not verirken, ankette Türkiye genel memnuniyet açısından 10 üzerinden 7,4 puanla değerlendirildi.

Her 10 turistten 9'u Türkiye'yi tavsiye ediyor 

"Türkiye'ye geldikten sonra aklınızdaki Türkiye imajında değişme oldu mu" sorusuna ankete katılanların yüzde 46'sı düşüncelerinin iyi yönde değiştiğini, yüzde 48'sı fikirlerinin değişmediğini ve yüzde 6'sı Türkiye hakkındaki düşüncelerinin kötü yönde değiştiğini ifade etti.

Türkiye'ye gelen Fransız turistlerin oldukça memnun ayrıldığına vurgu yapılan araştırmada, gelen her 10 turistten 9'nun Türkiye'yi çevresine tavsiye ettiğinin altı çizildi. Buna göre, Türkiye'de tatil yapan Fransız turistlerin yüzde 46'sı "şiddetle" olmak üzere toplamda yüzde 86'sı Türkiye'yi çevresine tavsiye ettiğini belirtti.

Araştırma, 13-17 Eylül arasında 18 yaş üstü 1502 Fransızın katılımayla yapıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER