ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ekim 2013 Salı 18:07

Fransız Dışişleri Bakanı Fabius'tan BM’ye 'veto' çıkışı


Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin genişletilmesi aracılığıyla daha temsiliyetçi bir BM Örgütü’ne dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti. Fransız Bakan, ayrıca kitlesel katliam suçları durumunda veto hakkının askıya alınması gerektiğini savundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Le Monde gazetesinde yayımlanan makalesinde Suriye’de 120 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, ‘‘Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin veto hakkı nedeniyle felç olmaktan kurtulması ve bir karar alması için 2 yıldan fazla beklemek ve Suriye’de 120 kişinin hayatını kaybetmesi gerekiyormuş.’’ dedi. Güvenlik Konseyi’nin veto kullanımının yol açtığı tıkanma nedeniyle, uzun süre Suriye trajedisine karşı etkisiz kaldığını vurgulayan Fransız Bakan, "Fransa, özellikle Güvenlik Konseyi’nin genişletilmesi aracılığıyla, daha temsiliyetçi bir Birleşmiş Milletler Örgütü taraftarıdır. Ancak, bu tür bir ilerlemeyi sağlayabilecek bir anlaşmanın henüz uzağındayız." sözlerine yer verdi.

Fabius, "Cumhurbaşkanımız, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na iddialı olduğu kadar da sade ve basit bir öneri sunmuştur. Söz konusu öneri, Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin kendi kendilerine, gönüllü olarak, veto haklarını sınırlamalarını öngörüyor. Bu uygulamanın, Birleşmiş Milletler Şartı’nda değişiklik yapılmaksızın, daimi üyelerin ortak taahhüdüyle gerçekleşmesi öngörülüyor. Somut olarak, kitle katliamı durumu konusunda Güvenlik Konseyi bir karar alması gerektiğinde, daimi üyelerin veto haklarını askıya almalarını taahhüt etmeleri öngörülmektedir." diye konuştu.

"BM GÜVENLİK KONSEYİN GÜVENİRLİĞİ BÖYLE SAĞLANIR"

Söz konusu öneriye yapılabilecek her türlü itirazın farkında olduğunu kaydeden Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, makalesinde "Bunlara karşı güçlü bir savunmam var. Kolaylıkla hayata geçirilebilecek böylesi bir gelişme, barışın ve istikrarın bel kemiği konumunda olması gereken Güvenlik Konseyi’nin güvenilirliği gibi en önemli hususun korunmasını sağlayacaktır. Bu gelişme, uluslararası toplumun, insan hayatının korunması hususunun gerçek anlamda bir öncelik haline getirilmesi yönündeki iradesinin bir ifadesi olacaktır." dedi.

Fransa, BM Güvenlik konseyi'nde veto hakkına sahip 5 daimi ülkeden birisi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER