ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 21:07

Fransa'dan Suriye açıklması


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ''Suriyeli muhaliflere silah dağıtımı konusunun zorunlu olarak tekrar tartışılması gerekebileceğini'' söyledi.
    
Mayıs ayında Cumhurbaşkanlığı görevine seçilen Hollande, Elysee Sarayı'nde düzenlediği basın toplantısında son altı ayın bilançosunu yaptı.
    
Basın toplantısında Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) kurulmasıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Hollande, Fransa'nın SMDK'yı bu ülke halkının tek meşru temsilcisi ve geçici hükümeti olarak tanıdığını bir kez daha yineledi.
    
Hollande, ''sadece Fransa'nın değil SMDK'yı tanıyan bütün ülkeler için Suriyeli muhaliflere silah dağıtımı konusunun zorunlu olarak tekrar tartışmasının gerekebileceğini''söyledi.
    
Fransa, şu ana kadar Suriyeli muhaliflere silah dağıtılmasına karşı çıkıyordu.
    
Hollande, Mali ile ilgili bir soru üzerine, ülkesinin bu ülkeye düzenlenecek olası bir uluslararası operasyona katılmayacağını ancak bu operasyona katılacak Afrika ülkelerine gerekli lojistik desteği verebileceğini yineledi.
    
     Ekonomik alanda yeni düzenlemeler
   
Hollanda, basın toplantısında, ekonomiyi canlandırmak için bankacılık alanında reform ve kamu sektöründe düzenleme yapma konusunda kararlı olduğunu söyledi.
    
Basın toplantısında daha çok ekonomik konulara ağırlık veren Hollande, kamu sektöründeki harcamaların kısıtlamasının mutlaka gerekli olduğunu savundu.
    
Bankacılık sektöründe yapmak isteği reformlara atıfta bulunan Hollande, bankaların müşteri hizmetleri ve yatırım hizmetlerinin birbirinden ayrılmasını öngören bir yasa tasarısının bu yıl sonunda önce parlamentoya sunulacağını bildirdi.
    
Son kamuoyu yoklamalarına göre popülaritesi giderek düşen Hollande, ''ekonomik gerileme bizim yazgımız değil'' diyerek gelecek için umuklu olduğunu kaydetti.
    
Basın toplantısında Yunanistan'ın borç kriziyle ilgili soruları yanıtlayan Hollande, AB ve IMF'nin Yunanistan'a söz verdiği desteği vermesinin gerekli olduğunu ifade etti.
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER