ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 18:33

Fransa'dan Demirtaş'a 8 yıl hapis


 Paris mahkemesi, Özbekistan'da El-Kaide bağlantılı bir örgüte Avrupa'dan mali destek sağlamakla suçlanan şebekenin lideri olduğu düşünülen Türk kökenli Hollanda vatandaşı İrfan Demirtaş'ı 8 yıl hapis cezasına mahkum etti.
    
Paris mahkemesinde geçen ay yapılan duruşmalarda savcı, Demirtaş için 10 yıl hapis cezası talebinde bulunmuştu.
    
Mahkeme, Türk vatandaşlarının da aralarında bulunduğu 9 sanıktan birinin ise beraatine karar verirken, diğerlerini üç yıla kadar değişen oranlarda hapis cezalarına çarptırdı.
    
2008 yılından bu yana tutuklu bulunan 53 yaşındaki Demirtaş'ın avukatı, duruşmalarda, müvekkilinin suçsuz olduğunu belirterek, davanın ''siyasi'' bir niteliği olduğunu ifade etmişti.
    
Savcılık makamının söz konusu şebekenin Afganistan'da savaşanlar için 300 bin avro gönderdiği yolundaki iddiasının gerçeği yansıtmadığını ileri süren avukat, Fransa'dan gönderilen paranın miktarının sadece 80 bin avro olduğunu, bunun 76 bin avrosu ile buradaki Müslüman ailelerin gıda gereksinimlerinin karşılandığını iddia etmişti.
    
Duruşmalarda grubun lideri olarak tanıtılan Demirtaş, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetmiş ve sadece zor durumdaki kadın ve çocuklara mali yardımda bulunduğunu söylemişti.
    
Demirtaş ve grubun diğer üyelerinin, 2009 yılında ABD tarafından Afganistan'a düzenlenen füze saldırısında hayatını kaybeden Özbekistan İslam Hareketi lideri Tahir Yuldashev'e yakın oldukları bildirilmişti.
    
Sanıkların evlerinde yapılan aramalarda, söz konusu örgütün propagandalarını içeren videolar ve evraklar ele geçirilmişti.
    
1990'lı yılların sonunda kurulan ve Afganistan'daki Taliban rejimin koruması altına giren Özbekistan İslam Hareketi, Özbek lideri İslam Kerimov yönetimine yönelik suikastler ile yine Kırgızistan ve Tacikistan'da saldırılara karışmakla suçlanıyor.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER