ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2014 Perşembe 15:22

Fransa'da Türk ailenin evlat dramı

Fransada Türk ailenin evlat dramı

İzmir'den gittikleri Fransa'da yaşayan ailenin çocuklarını devlet ellerinden aldı.


İZMİR'den,İZMİR'den, 15 yıl önce Fransa'ya iltica eden Kıyasettin Beyazıt ile 7 yıl önce bu ülkeye yerleşen eşi Hülya Beyazıt'ın 5 çocuğu, şiddet gördükleri gerekçesiyle devlet tarafından ellerinden alındı.

İZMİR'den, 15 yıl önce Fransa'ya iltica eden Kıyasettin Beyazıt ile 7 yıl önce bu ülkeye yerleşen eşi Hülya Beyazıt'ın 5 çocuğu, şiddet gördükleri gerekçesiyle devlet tarafından koruyucu ailelere verildi.

İlk olarak yuvaya yerleştirilen ardından da koruyucu ailelere verilen çocuklarını geri almak için ailenin, hukuk mücadelesinden de bir sonuç alınamadı.

İzmir'de inşatlarda işçilik yapan Kıyasettin Beyazıt, evlendikten sonra Fransa'ya gidip iltica etti. Bu ülkenin kendisine vatandaşlık hakkı vermesi ardından 7 yıl önce Türkiye'de oturan eşi Hülya Beyazıt ile 2 çocuğunu yanına aldı. İlk olarak Paris'te oturan ardından Lion'da devletin kendilerine gösterdiği evlerde yaşamlarını sürdüren ve yine inşaatlarda çalışan aile, son olarak da Vissue kentine taşındı.

Fransa'da kaldıkları süre içerisinde 3 çocukları daha dünyaya gelen Kıyasettin Beyazıt ile Hülya Beyazıt'ın, kendi aralarındaki kavgalar ve çocuklarının gürültüsünden rahatsız olan aralarında iki Fransız polisin de bulunduğu komşuları devlet kurumlarına şikayetci oldu. 

Fransa'da aile ilişkilerine bakan kurumda, ailenin şiddet uygulamasını gerekçe gösterip 15 yaşındaki Gülsün Beyazıt, 7 yaşındaki Selpia Beyazıt, 6 yaşındaki Sindi Beyazıt, 3 yaşındaki Yusuf Beyazıt ile 1.5 yaşındaki Yakup Beyazıt'ı, ellerinden aldı. İlk olarak yurda yerleştirilen çocuklar, ardından da koruyucu ailelere teslim edildi. 

Belli zamanlarda görebildiği çocuklarının koruyucu ailelerden şiddet gördüğünü öğrenen Hülya beyazıt ile eşi, avukat tutup adli makamlara başvurdu. Bu başvurulardan sonuç alamayan aile, maddi olarak da sıkıntı çekmeye başladı. Hülya Beyazıt'ın İzmir'de oturan kardeşleri de aralarında para toplayıp ona yardım etti. Ailenin hukuki mücadelesi devam ediyor.

Hülya Beyazıt'ın ağabeyi Muzaffer Taşdemir, "Kardeşim, tesettüre girdiği için ve çocukların evde gürültü yapmasını şiddet olarak algılayıp komşuları  15 yıl önce Fransa'ya iltica eden Kıyasettin Beyazıt ile 7 yıl önce bu ülkeye yerleşen eşi Hülya Beyazıt'ın 5 çocuğu, şiddet gördükleri gerekçesiyle devlet tarafından ellerinden alındı.
 
İlk olarak yuvaya yerleştirilen ardından da koruyucu ailelere verilen çocuklarını geri almak için ailenin, hukuk mücadelesinden de bir sonuç alınamadı.
 
Hülya Beyazıt'ın ağabeyi Muzaffer Taşdemir, "Kardeşim, tesettüre girdiği için ve çocukların evde gürültü yapmasını şiddet olarak algılayıp komşuları 
KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER