ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 14:15

Fransa'da memurlara iyi haber


Fransa Başbakanı Jean Marc Ayrault, hükümetin, bütçe açığını kapatabilmek için memur maaşlarını dondurmayı düşündüğüne ilişkin iddiaları yalanladı.

Europe-1 radyo kanalına konuşan Ayrault, "Bu söylentiler gerçek değil, neden bu tür yalan haber uyduruyorlar" ifadesini kullandı.

Memurların alım gücünün düşmesine karşı olduğunu kaydeden Ayrault, "Memurların bu konuda rahat olmasını istiyorum" dedi.

İktidardaki Sosyalist Parti Meclis Grup Başkanı Bruno Le Roux, gelecek üç yılda bütçe açığını kapatabilmek için kamu harcamalarında 50 milyar avro tasarruf yapılmasının gerekli olduğuna işaret ederek, memur maaşlarının dondurulabileceği mesajını vermişti.

Sayıştay, pazartesi günü yayımladığı yıllık raporda, iktidara 2014 yılında bütçe açığının gayri safi milli hasılaya oranının yüzde 3,6'yı aşacağı uyarısında bulunmuştu.

Hükümetin ekonomi kurmayları, 2014'te bu oranın yüzde 3,6'yı aşmayacağı konusunda daha önce iddialı açıklamalar yapmıştı. Sayıştay raporunda ise "yüzde 3,6 oranının tutturulmasının mümkün görülmediği'' yorumu yapılmıştı.

Sayıştay raporunda, bütçe açığını kontrol altına alabilmek için ayrıca kamu harcamalarının düşürülmesi istendi. Fransa hükümeti, bütçe açığını azaltabilmek için 2017 yılına kadar 50 milyar avro tasarruf etmeyi planlıyor.

Fransa'nın bütçe açıkları, üye ülkelerin avro kriterlerine uyup uymadığını denetleyen AB Komisyonu ve Paris arasında son yıllarda ciddi sorunlar yaratıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER