ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 12:07

Fransa'da hükümet, çifte vatandaşlığa geçisi kolaylaştıracak


Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, çifte vatandaşlığa geçilmesini kolaşlaytıran yeni yasal düzenlemeyi bakanlar kuruluna sundu.

Yeni yasal düzenleme ile Nicolas Sarkzoy iktidarı döneminde uygulamaya sokulan ve çifte vatandaşlığa geçişi zorlaştıran engellerin kaldırılması hedefleniyor. Sarkozy dönemimnde, çifte vatandaşlığa geçiş oranı yarı yarıya düşmüştü.

Kendisi de bir göçmen çocuğu olan İçişleri Bakanı Valls'in, ekim ayında çifte vatandaşlığa geçişi kolaşlaştıran genelgesi sayesinde, başvuruların kabul oranının ilk etapta yüzde 40'dan yüzde 60'a çıktığı bildirildi.

Sosyalist hükümet, her yıl bu ülkede yaşayan yaklaşık 100 bin göçmenin Fransız vatandaşlığına geçmesine sıcak bakıyor.

Fransa'da yabancı düşmanlığı ile tanınan aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi, İçişleri Bakanlığı'nın yeni girişimine sert tepki gösterirken, vatandaşlığa geçişin kolaylaştırılmasının ''ülkeyi felakete sürükleyeceği'' iddiasında bulundu.

Aşırı sağcı parti yönetimi tarafından yapılan açıklamada, vatandaşlığa geçişin kolaşlaştırılmasının, ''ekonomiye büyük darbe vuracağı, ulusal kimliği zedeleyeceği, ulusal güvenlik için tehdit oluşturucağı ve çalışanların maaşlarını olumsuz etkileşeceğini'' savunuldu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER