ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 18:15

Fransa'da eski bakanın evine polis baskını


Fransa'da merkez sağ iktidarı döneminde dışişleri ve savunma bakanlıkları görevinde bulunan Michele Alliot-Marie'in evi ''yetkiyi suiistimal'' suçlamasıyla hakkında açılan soruşturma kapsamında arandı.
Le Monde gazetesi, Alliot-Marie'nin babası olan eski Biarritz Belediye Başkanı Bernard Marie'nin de evinin yine polis tarafından arandığını yazdı. Savcılık, eski bakanın ve babasının hisselerinin bulunduğu Bask bölgesindeki lüks otelinin hesaplarındaki şüpheli para dolaşımı suçlamasıyla soruşturma başlatmıştı.
Bu arada Fransa'da yerel seçimlerin ilk turuna bir haftadan az bir süre kala düzenlenen kamuoyu araştırması seçmenlerin önemli bir kısmının siyasetçilerin yolsuzluğa bulaştığı görüşünde olduğunu ortaya koydu.
BVA kamuoyu şirketinin anketine göre seçmenlerin yüzde 69'u, siyasetçilerin bir şekilde yolsuzluğa bulaştığını düşüncesinde. Kamuoyu şirketinin 2010 yılında yaptığı araştırmada siyasetçilerin yolsuzluğa karıştığına inanların oranı yüzde 54 civarındaydı.
2010 yılındaki araştırmada bunun tersini düşünenlerin oranı yüzde 42, kararsızların oranı ise yüzde 4 seviyesindeydi.
Yerel seçimlerin ilk turu 23 Mart, ikinci turu 30 Mart'ta düzenlenecek. Son anketler, aşırı sağcı partinin bu seçimlerde oy oranını önemli ölçüde artıracağını ortaya koyuyor. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER