ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 22:22

Fransa Milli Günü İzmir'de kutlandı


Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Herve Magro, "Barış sürecini başarıyla sonuçlandırmak gibi son haftalarda ülkede yaşanan olaylardan doğru dersleri çıkarabilmek de Türkiye demokrasisini daha da güçlü kılmak adına birer fırsattır" dedi.

Fransa Ulusal Bayramı dolayısıyla İzmir Konsolosluğu'nda düzenlenen resepsiyonda konuşan Magro, 14 Temmuz 1790'da Fransa genelinden gelen tüm temsilcilerin aynı ulusal topluluğa aidiyetlerini ilan ettiğini anlattı.

Böylesi bir uzlaşma çabasının bu denli değişken ve dünyaya daha açık olarak toplumlarda hala gerekli gözüktüğünü vurgulayan Magro, "Barış sürecini başarıyla sonuçlandırmak gibi son haftalarda ülkede yaşanan olaylardan doğru dersleri çıkarabilmek de Türkiye demokrasisini daha da güçlü kılmak adına birer fırsattır. Özgürlükler yolundaki ilerleyişinizde daima yanınızda yer alacağız" diye konuştu.

 Magro, Türkiye ile ülkesi arasındaki ilişkilerde geçen yıl yeni bir sayfanın açıldığını, ikili temasların çoğaldığını, birçok konuda Avrupa Birliği de dahil olmak üzere diyaloğun güçlendiğini belirterek, "Ben kendi adıma kaderlerimizin, bilhassa Türkiye ve Fransa'nınkinin sıkıca bağlı olduklarına ikna olmuş biri olarak bu fikrimi sürdürmeye devam ediyorum" dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER