ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 16:08

Fransa Kalkınma Bakanı: Ekonomik alanlardaki başarılarınız takdire şayan


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Fransa Sanayi ve Kalkınma Bakanı Arnaud Montebourg'u kabulünde Türkiye-Fransa ilişkileri ele alındı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'nin kendilerini talimatlandırdığını ifade eden konuk bakan Montebourg, "Yıllarca çok gereksiz çalkantılardan sonra Fransa-Türkiye ilişkileri yeniden kalıcı bir dostluk ilişkisine götürebilme düşüncesindeyiz." dedi. Türkiye'nin ekonomisinde yaşanan büyümeden övgü ile bahseden Montebourg, "Fransa hükümeti Türkiye’nin son zamanlarda değişik alanlardaki gelişiminden çok etkilenmiştir. Ekonomik alanlardaki başarılarınız takdire şayandır." değerlendirmesinde bulundu.

Başbakanlık Merkez Bina'da Fransa Sanayi ve Kalkınma Bakanı Arnaud Montebourg ile görüşen Arınç düzenlenen basın toplantısında Türkiye-Fransa ilişkilerine değindi. Arınç, karşılıklı görüşmeler yaptıklarını belirterek, Fransa işbirliğini geliştirme konusunda önemli işler gerçekleştirdiklerini söyledi.

"TÜRKİYE İLE FRANSA ARASINDAKİ TİCARET HACMİ 14 MİLYAR DOLAR

Türkiye ve Fransa arasında tarihten bu yana köklü ilişkilerin olduğunu anlatan Arınç, Türkiye'nin Fransa'dan çok etkilenmiş bir ülke olduğuna işaret etti. Geçmişten bu yana Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin zaman zaman farklılıklar gösterdiğine dikkat çeken Arınç, Cumhurbaşkanı Hollande döneminden bu yana ikili ilişkilerin farklı boyutlara geldiğinin görüldüğünü dile getirdi. Türkiye ve Fransa arasında ticaret hacminin her yıl arttığını kaydeden Arınç, "Son rakamlar bunun 14 milyar dolar civarında olduğunu göstermektedir. Büyük firmalar, Türkiye'de yatırım yapmakta, ortak çalışmalara girmekte ve aldıkları ihalelerle güzel işleri başarmaktadırlar. Bu firmaların sayısı binin üzerine de olmakla birlikte dünya çapında iş yapan çok değerli firmalarda bulunmaktadır. Biz, bunların yatırım miktarlarının daha da artacağına, sadece Sinop'ta nükleer santral kurulması konusunda değil bundan sonra da daha geniş ve verimli alanlarda da işbirliği yapacağımıza inanıyoruz.” diye konuştu.

HOLLANDE'NİN TALİMATI; 'TÜRKİYE İLE DOSTULUK KURULSUN'

Konuk bakan Montebourg ise, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’nin Türkiye ilişkileri ile ilgili olarak talimatlarını dile getirdi. Montebourg, şu ifadeleri kullandı: “Buraya gelmeden önce Sayın Cumhurbaşkanımızdan da bazı talimatlar aldık. Yıllarca çok gereksiz çalkantılardan sonra Fransa-Türkiye ilişkilerini yeniden, kalıcı bir dostluk ilişkisine götürebilme düşüncesindeyiz. Bu dostluk tarihimize laik bir ilişkisi olsun tekrar.”

Türkiye’nin ekonomisine övgüler dizen Fransız Bakan, “Fransa hükümeti Türkiye’nin son zamanlarda değişik alanlardaki gelişiminden çok etkilenmiştir. Ekonomik alanlardaki başarılarınız takdire şayandır. Türkiye bu dönemde ekonomik gücü sağlam ayaklar üzerine yerleştirmiştir. Fransa’nın bu ekonomik güçle ilişki kurması, yakın bağlantı kurması, bizim için hem gereklidir hem de vazgeçilmez bir gerçekliktir. Biz Fransa-Türkiye ilişikilerini yeniden sağlam temeller üzerine oturtmak istiyoruz.” sözlerini dile getirdi.

Sinop'ta kurulacak nükleer santralin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da artıracağına işaret eden Montebourg, Fransa'da Türk yatırımlarının da artmasını istediklerini bildirdi. Basın açıklamasının ardından Arınç ve Montebourg’un görüşmesi, Fransız işadamlarının da katılımı ile basına kapatıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER