ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Şubat 2014 Cuma 21:48

Frankfurt Havalimanı'nda grev devam ediyor


Frankfurt Havalimanı'nı işleten Fraport şirketinin sözcüsü Mike Peter Schweitzer, havalimanındaki gereve ilişkin, "Bugün maalesef burada güvenlik personelinin grevi nedeniyle güvenlik kontrol işlemlerini gerçekleştiremiyoruz. Dolayısıyla yurt içi ve yurt dışı uçuşlarımız durdu. Ancak grevin sona ermesiyle uçuşların yarın sabah tekrar başlayacağını düşünüyoruz" dedi.
Schweitzer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güvenlik personelinin iş bırakma eylemi sebebiyle iç ve dış uçuşların durduğunu ancak grevin sona ermesiyle uçuşların yarın sabah tekrar başlayacağını söyledi.
İptal edilen uçuşların maddi açıdan olumsuz etkilerinin ne olacağı sorusuna Schweitzer, "Faturanın ne kadar olduğunu şu an gerçek anlamda tahmin edemiyoruz. Çünkü kaç yolcunun uçuş yapamadığı konusunda bilgimiz henüz yok" yanıtını verdi.
Uçuşları iptal edilen yolcuların durumuna ilişkin bilgi veren Schweitzer, şöyle devam etti:
"Frankfurt civarında yaşayan yolcular evlerine gitti zaten. Umarım burada kalmak zorunda kalan birçok yolcu, ücretsiz otel kapasitesinden yararlanmışlardır. Diğer yolcular ise tren yolu ile diğer hatlara veya gitmek istedikleri yere gitmiş olabilirler.
Ayrıca tren istasyonu buraya çok yakın. Almanya içi uçuşu olan yolcularımız trenle son varış yerlerine ulaşabilirler. Yurt dışı uçuşları olan yolcularımız için ise ücretsiz otel ayarlamaya çalışıyoruz. Ayrıca kendilerine hava limanında konaklama seçeneğini de sunuyoruz."
Schweitzer, grevin yolcuları etkilemesi açısından şu ana kadar en büyük etkiyi yapan grev olduğuna dikkati çekerek, "Burada kötü hava koşulları sebebiyle günde 200-300 uçuşun iptal olduğu zamanlar oldu. Bu durum havayolu şirketlerini bu grevden daha çok etkiliyor. Ancak bu grev daha çok buradaki yolcuları etkiledi" dedi.
Komba Sendikası Tarih Komisyonu Üyesi Murat Karacadal ise henüz anlaşılamadığını ve grevin devam ettiğini söyledi. İşverenden gelen 14,70 avro saatlik ücret teklifini kabul etmediklerini aktaran Karacadal, sendikanın ilk önce istediği 16 avroluk ücretten 15,70'e inmesine rağmen işverenin bunu kabul etmediğini belirtti.
Grev sebebiyle hava limanında işlemlerin tamamen durduğuna değinen Karacadal, "İşverenin talebiyle 1 saatliğine yolcu almak istedik ancak eyalet ve federal polis daha büyük izdihama sebep olur diye izin vermedi. Uçuşu iptal edilen hasta yolcular dahi bugün uçamadı. Hastalar, hastanelere kaldırıldı. Ambulans yetmeyince, başka ilçelerden ambulanslar geldi" diye konuştu.
Verdi ile Komba sendikalarının ortaklaşa düzenlediği ve saat 14.00'te başlayan greve yaklaşık 5 bin personelin katıldığı, eylemin saat 23.00'e kadar devam edeceği belirtildi. Hava trafiğini olumsuz etkileyen grev sebebiyle planlanan bin 300 uçuşun 75'i iptal edilirken, bu sayının ilerleyen saatlerde artması bekleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER