ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Ocak 2014 Pazar 11:48

Fotoğrafçıları heyecanlandıran kuş


Baltık ülkelerinde yaşayan ve nadiren Türkiye'ye göç eden kulaklı batağan kuşunun Samsun'a görülmesi kuş gözlemcilerini ve fotoğrafçıları heyecanlandırdı.
Türkiye'de son olarak İğneada'da görüldüğü belirtilen, yaşam alanın İsveç, Norveç ve İzlanda olan kulaklı batağan kuşunun bu yıl Samsun'a gelmesi nedeniyle kuş gözlemcileri ve fotoğrafçılar kente akın etti. Atakum ilçesinde bulunan Körfez Marina'da görülen kuşu fotoğraflamak için kuş gözlemcileri adeta birbirleriyle yarıştı.
Trakus Derneği Kurucusu Serhat Tigrel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin her tarafında gezi düzenleyerek kuş türleri hakkında bilgi topladıklarını ve kuşları fotoğrafladıklarını söyledi.
Samsun'da bir üyelerinin 3 gün önce Körfez Marina'da yeni bir kuş türü gördüğünü bildirmesi üzerine kente geldiklerini ifade eden Tigrel, "Kuşun kulaklı batağan olduğunu tespit ettik. Kulaklı batağan Türkiye'de en son 7 yıl önce İğneada'da görülmüştü. İsveç, Norveç, İzlanda'da bulunan bir kuş türü ancak yaşadıkları bölgede ağır kış şartları oluştuğunda yiyecek bulmak için güneye göç ediyorlar. Nadiren de olsa Türkiye'ye geliyorlar. Bu kuş bizim için ender bir kuş türü, bunun için Türkiye'nin her bölgesinden kuş gözlemcisi ve fotoğrafçısı Samsun'a akın ediyor" diye konuştu.
Türkiye'de nadir görülen kuş türlerinin çok değerli olduğunu ifade eden Tigrel, "Çünkü kuş gözlemcileri ve fotoğrafçıları arşivlerinde böyle nadir kuş türlerine çok önem veriyor. Arşivlerinde nadir türlere ait fotoğrafları arttırmak için Samsun'a geliyor" şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER