ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 13:10

Fotoğraf tutkusunu dükkanında sergiliyor


Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, fotoğraf sanatçısı Engin Öztabak (76), küçük dükkanında tarihsel önemi olabilecek çoğunluğu fotoğraf makinesinin oluşturduğu çeşitli antika eşyaları sergiliyor.

Fotoğraf tutkusu 1949'da başlayan Engin Öztabak o dönemlerde kendisine harçlıklarında biriktirdiği para ile körüklü makine almış. Babasının boya atölyesinde çalışmaya başlayan Öztabak, harçlıklarından biriktirdiği para ile aldığı fotoğraf makinesi ile ilgisini çeken her şeyin fotoğrafını çekmeye başladığını anlatıyor.

Orta Cami mevkiinde kendisine ait dükkanına her sabah gelerek makinelerini temizleyen Öztabak, ilk makinesinden sonra aldığı makineleri de atmayarak saklamış. Kendisinin aldığı makinelerin dışında da arkadaşları tarafından hediye edilen makineleri de işyerindeki raflarında sergiliyor. Kendisi için her fotoğrafın değerli olduğunu kaydeden Engin Öztabak, "Ortaokulun ikinci sınıfında harçlıklarımı biriktirip bir fotoğraf makinesi aldım. Nasıl bir makine aldım? Körüklü makineler var ya onlardan. 1949-50 lerde falan. O zamandan beri fotoğraf makinesi benim elimdedir. Bunların hepsini ben satın aldım. Ama son zamanlarda bir kaç tane fotoğraf makinesini bana hediye ettiler. Bu buraya yakışır dediler. Yani evlerin de olan o eski makineleri getirdiler verdiler arkadaşlar." diye konuştu.

Kendisi için her fotoğrafın değerli olduğunu anlatan Öztabak, "Her fotoğrafın bir anlamı manası vardır. Ben şimdiye kadar binlerce fotoğraf çekmişim. Hele bu dijitaller çıkmadan önce bir slayt çekiyorduk." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER