ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 17:51

'Fotoğraf makinesi olanlar özellikle hedef seçildi'


Mavi Marmara davasında ifade veren mağdurlardan Star gazetesi muhabiri Kemal Gümüş, elinde fotoğraf makinesi olanların özellikle vurulduğunu söyledi.

Mavi Marmara davasında bugün 15 mağdurun ifadesi alındı. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada ifade verenlerden Star gazetesi muhabiri Kemal Gümüş, basın mensubu oldukları belli olmasına rağmen diğer mağdurlarla aralarında hiçbir ayrım yapılmaksızın aynı şiddete maruz kaldıklarını belirtti. Saldırı sırasında geminin tüm katlarına inip çıkma imkanı olduğunu anlatan Gümüş, “Her taraftan ateş ediliyordu. Kimsenin saklanma imkanı yoktu. Her an herkes vurulabiliyordu. Gemi kan gölüne döndü.” dedi.

Elinde fotoğraf makinesi olan kişilerin özellikle hedef seçildiğini ifade eden Gümüş, “Furkan Doğan’ın (olayda hayatını kaybetti) da elinde kamera vardı. O nedenle özellikle vuruldu. Olay sona ermesine rağmen Cevdet Kılıçlar elinde fotoğraf makinesi var ve fotoğraf çekiyor diye alnından vuruldu.” diye konuştu.

Olay süresince askerlerin Türk insanını aşağılayıcı tavır içinde olduğunu kaydeden Gümüş, “Dünyanın bir çok yerinde göreve gittim. Ancak İsrail askerleri kadar çapulcusunu görmedim. Çünkü basın mensubu olduğumuzu bilmelerine rağmen her aramada bir eşyamıza el koyuyorlardı. Cep telefonum, müzik çalarım, fotoğraf makinemi aldılar. Yanımda götürdüğüm elbisemi ve ayakkabımı bile gasp ettiler.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme, duruşmayı yarına erteledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER