ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 13:36

Foça'daki askeri araca saldırı davası


Foça ilçesinde geçen yıl 2 askerin şehit olduğu 12 kişinin yaralandığı askeri servis aracına yönelik saldırıyla ilgili 7'si tutuklu 8 sanığın yargılanmasına devam edildi.
Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10. maddesiyle görevli İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde 2 Eylül 2012'de polis ekipleriyle girdiği çatışmada yaralı olarak yakalanan, hakkında 30 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 28 yıl hapis cezası istenen Yunus Çiçek'in de aralarında bulunduğu 7'si tutuklu 8 sanık ile olayın mağdurları ve müştekileri katıldı.
Cumhuriyet savcısı verdiği mütalaada, sanıklar hakkında iddianamede belirtilen cezaların yanı sıra "Patlayıcı madde tedarik etme ve bulundurma" suçunu örgüt faaliyeti çerçevesinde işledikleri gerekçesiyle Yunus Çiçek; Hasan Deliktaş, Şehmus ve Şevket Rabindüz hakkında 5 yıl 4 ay ceza arttırımını talep etti.
Sanık avukatları, Anayasa Mahkemesi'nin tutukluluk hallerine dair kararını hatırlatarak, deliller toplandığından ve karartma şüphesi bulunmadığından müvekkillerinin tahliyesini istedi. Avukatlar, savcının mütalaasına karşı savunma hazırlamak için de süre talebinde bulundu.
Tercüman eşliğinde Kürtçe savunma yapan tutuklu sanıklar da, savunma hazırlamak için süre istedi.
Mahkeme Başkanı Atilla Rahman, mevcut delil durumu dikkate alınarak sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

- Olay
Foça'da 9 Ağustos 2012 tarihinde askeri servis aracına yönelik bombalı saldırıda 2 asker şehit olmuş, 12 kişi yaralanmıştı. Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde 2 Eylül 2012'de uygulama noktasında durdurulan araçtaki terör örgütü üyeleriyle çıkan çatışmada da 1 polis memuru şehit olmuş, 1 polis ve 1 uzman çavuş yaralanmıştı. Burada çatışmaya girenlerin, Foça'daki saldırıyı gerçekleştiren teröristler olduğu belirlenmişti.
Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı Sinan Taşkın'ın hazırladığı iddianamede, eylemi PKK/KCK terör örgütünün askeri kolu olan TAK'ın üstlendiği belirtilmişti.
Tutuklu sanıklar Yusuf Çiçek'e 30 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 28 yıl, Hasan Deliktaş'a 26 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl, Şevket Rabindüz'e 26 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 12 yıl, Şehmuz Rabindüz'e 26 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 12 yıl, Faruk Kayli'ya 26 kez ağırlaştırılmış müebbet, Reşit Ertuğrul, Kamil Solak ile tutuksuz sanık Ali Yapan'a 16'şar yıl hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER