ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 16:08

Fındıktaki öneriler işe yaradı


Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, AB ve ABD’nin tarım politikalarında revizyona gittiği süreçte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve bölge milletvekillerine sektörle ilgili yaptıkları önerilerin meyvelerini vermeye başladığını söyledi.

Alan Bazlı Gelir Desteği’nin uzatılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan GTSO Başkanı Çakırmelikoğlu, "Hükümetin Alan Bazlı Destekleme ödemelerini üç yıl daha uzatma kararı, Doğu Karadeniz Bölgesi için önemli. Bu kapsamda fındık üreticisine 2012 yılı için dekar başına 150, 2013 yılı için 160 ve 2014 yılı için 170 lira ödenmesi planlanmakta. İlimiz ve bölgemiz tarıma dayalı bir ekonomik yapıya sahip olduğu için devlet desteğine ihtiyacı var.” dedi.

Çakırmelikoğlu, 2013 yılı ve daha sonraki dönem için fındıkta bazı öngörülerini ise şöyle açıkladı: "Telafi edici ödeme desteği, yeniden düzenlenerek devam ettirilmeli. Fındık ürününde lisanslı depoculuk çalışmaları hayata geçirilmeli. Eski fındık bahçelerinin yenilenmesi sağlanmalı. Yeni bahçelerin tesisinde teraslama desteği verilmeli. Kırsal ikametgâh desteği oluşturulmalı.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER