ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 18:22

Fındıklı: Liman olmadan Habur Sınır Kapısı'nın önemi yok

Fındıklı: Liman olmadan Habur Sınır Kapısının önemi yok


AK Parti Malatya Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı, İskenderun Limanı olmadan Habur Sınır Kapısı'nın öneminin olmadığına dikkat çekti.

AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, ilçe yönetim kurulu üyeleri, il genel meclis üyeleri ve parti yönetim kurulu üyeleri İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ettiler. Fındıklı, buradaki konuşmasında İskenderun Limanı'nın önemine dikkat çekerek, “Bizler Habur Sınır Kapısı'nı yaparken, fizibilite çalışmalarına başladığımızda, Habur’un üzerinde çalışırken, İskenderun Limanı olmadan Habur Sınır Kapısı'nın bir önemi olmadığını anladık. Bu bağlamda, İskenderun Limanı'ndan Habur Sınır Kapısı'na kadar olan güzergahı, hatta Irak’ın ayağa kaldırılması noktasında İskenderun Limanı'nın mutlak suretle çalıştırılması gerektiği konusunda yoğun bir uğraş verdik. İskenderun Limanı tüm komşu illerimizin Ortadoğu’ya yapacakları ihracatta önemli rol oynaması hesabıyla, önemli bir konuma sahip. Önümüzdeki 10 yıla bakacak olursak bu liman 2 tane İskenderun’u besleyecek potansiyele sahip diyebiliriz.” ifadelerine yer verdi.

AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar ise şunları söyledi: “İskenderun’un sorunlarını Ankara’ya ulaştırma noktasında çok önemli gayretlerimiz oldu. Özellikle limanın özelleşme sürecinde yaptığımız girişimler neticesinde yıllardır çalışmayan ve yatırım yapılmayan İskenderun Limanı özelleşti, yatırımlar yapıldı ve bölge ekonomisi için çok önemli bir yere geldi. İskenderun Türkiye’nin en önemli ticaret merkezlerinden birisidir. Bu bölgeyi cazibe merkezi haline getirebilmek için çaba sarf ediyoruz. İskenderun Limanı ile demir yolu ile otobanı ile sanayisi yayla ve deniz turizmi ile önemli bir potansiyele sahip. Bu bağlamda Ticaret Odamız ile birlikte her zaman uyum içerisinde çalışıyoruz.” Milletvekili Karasayar, İskenderun’u dünyanın en güzide ticaret merkezlerinden çaba sarf ettiklerini belirterek, “İskenderun’un ve bölgemizi ticaretin merkezi haline getirebilmek için hep birlikte birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeliyiz” şeklinde sözlerini tamamladı.

Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz da şöyle konuştu: “İTSO Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte yeni yönetimimizi oluşturduktan sonra çalışmalarımıza sıkı bir şekilde başladık ve İskenderun’un acil sorunları üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İskenderun sanayisi, limanı ve konumu itibari ile potansiyel bir şehir. İskenderun Körfezi'nin önümüzdeki yıllarda çok daha önemli bir yerlere geleceğine inanıyoruz. Bu bağlamda İskenderun’un sorunlarının çözümü noktasında milletvekillerimizin de desteğini her zaman yanımızda görmek bizleri onurlandırıyor. Bizler oda olarak herkese eşit mesafedeyiz. Bu bağlamda Odamız ve şehrimiz için yapılacak çalışmalara destek veren tüm kurum ve kuruluşlarımıza da teşekkür ediyoruz.” CİHAN


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER