ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 16:12

Fındık üreticilerine 'Amerikan Beyaz Kelebeği' uyarısı


Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, fındık bahçelerinin ana zararlılarından olan Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadele zamanının geldiğini belirtti.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İl Müdür Vekili İsmail Demir, arazi çalışmalarında Amerikan Beyaz Kelebeği 2. nesil larva çıkışlarının görüldüğünü ve ağlarını oluşturmaya başladığını belirtti. Yumurta paketi bulunan yaprakların ve ağla örülmüş larva keselerinin henüz dağılmadan budama makası ile kesilerek toplanmaları gerektiğini hatırlatan Demir, “Zararlı, fındık bahçelerinde bitki gelişimine verdikleri zararla ürün kaybına ve bir sonraki yılda ocakların zayıflamasına neden olarak verim düşüklüğüne sebep olmaktadır. Üreticilerimiz tarafından ‘tırtıl’ olarak tanınan larvalar, fındıkta ve 200'den fazla bitkide yeşil aksamla beslenerek zarar yapabilmektedir." dedi.

Üreticilerin, Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısı ile ilgili bahçelerini kontrol etmelerini kaydeden İsmail Demir, Gıda Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüklerinden gerekli teknik tavsiyeleri almalarını ve söz konusu zararlılar ile mücadeleyi zamanında yapmaları gerektiğini söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER