ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 15:51

Filistinliler Türkiye'den daha çok yardım bekliyor

Filistinliler Türkiyeden daha çok yardım bekliyor


Suriye'deki Filistinliler için Çalışma Kurulu Üyesi Yasir Ali,''Türkiye hükümetinden, Suriye'deki Filistinli mülteciler için destek ve yardım talep ediyoruz'' dedi.
    
AA muhabirine açıklama yapan Ali, Türkiye'nin kendi topraklarında Suriyeli mültecilere gösterdiği desteğin takdire şayan olduğunu belirterek, aynı desteğin Filistinli mültecileri de kapsaması gerektiğini ifade etti. Filistinlilerin Suriye'deki mülteci kamplarında zor şartlar altında yaşadığına dikkati çeken Ali, Suriye savaş uçaklarının yoğun bombardımanı, mayınların ve bomba yüklü araçların patlaması sonucu Ürdün ve Lübnan'a göçlerin arttığını dile getirdi.
    
Suriye'de hayatını kaybeden Filistinli sayısının geçen Temmuz ayında 86 olduğunu ve bu sayının bu yıl başında 860 kişiye ulaştığını kaydeden Ali, Filistinlilerin, Suriye'deki savaşa dahil olmaya zorlandığını söyledi.
    
Ali, Filistin kamplarının çatışmalardan uzak tutulmaya çalışıldığını söyleyerek,''Filistinli resmi makamlar ve diğer gruplar, Suriye'deki kampların güvenliğinin sağlanması için ortak çalışmalar yürütüyor'' ifadelerini kullandı.
    
Uluslararası insani yardım kuruluşlarının yardımlarının doğrudan Filistin mülteci kamplarına götürülemediğini vurgulayan Ali, Esed yönetimini yardımların büyük bir kısmına el koymakla suçladı.
    
Konuşmasında Lübnan hükümetini de eleştiren Ali, 38 bin Filistinli mülteciden 20 bininin Lübnan hükümetinden gerekli yardımı göremediği için Mısır, Libya ve Türkiye gibi ülkelere sığınmak zorunda kaldığını kaydetti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER