ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 16:36

Filistinli Büyükelçi, gazetecilerle buluştu


Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısının, İsrail'de yaklaşan seçimler için oy kazanmayı, Filistin'in BM'ye yapacağı "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü başvurusunu engellemeyi ve Filistin'deki bölünmeyi derinleştirmeyi amaçladığını söyledi.
    
Büyükelçi Maruf, Filistin ve bölgedeki son gelişmeler hakkındaki görüşlerini paylaşmak amacıyla Ankara'da medya temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıya Anadolu Ajansı adına Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek katıldı.
    
İsrail'in Gazze'yi hedef alan son saldırısını değerlendiren Maruf, saldırının şaşırtıcı olmadığını, İsrail devletinin doğasını yansıttığını ifade etti.
    
Saldırıda şimdiye kadar en az 115 kişinin yaşamını yitirdiğini, bin civarında da yaralı olduğunu belirten Maruf, Gazze'deki binaların ve altyapının da büyük ölçüde zarar gördüğünü anlattı.
    
Gazze'de bunlar yaşanırken, Batı Şeria'da da her gün Filistinlilerin İsrailli askerlerle karşı karşıya geldiğini ifade eden Maruf, son günlerde burada yaşanan çatışmalarda da ölümler olduğunu anımsatarak, "Batı Şeria'nın da işgal altında olduğunu unutmamalıyız" dedi.
    
     "ABD, Filistinlilerin yaşadıklarını göz ardı ediyor"
    
İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırgan tutumunun arkasında yatan nedenleri sıralayan Büyükelçi, ilk nedenin İsrail'de yaklaşan seçimler için oy kaygısı olduğunu belirterek, "Ne kadar Filistinli öldürürseniz, o kadar İsraillinin oyunu kazanırsınız" diye konuştu.
    
İkinci nedenin, Filistin'in BM'de yapmaya hazırlandığı "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü başvurusunu engelleme çabası olduğunu kaydeden Maruf, "Gazze'ye yaptıklarıyla bundan sonuç alınmasını engellemeye çalışıyorlar" dedi.
    
İsrail ve ABD'nin bu konuda aynı görüşe sahip olduğunu belirten Maruf, "ABD, 'İsrail'in kendini savunma hakkı var' diyor, ancak Filistinlilerin yaşadıklarını göz ardı ediyor" ifadelerini kullandı.
    
Maruf, İsrail'in saldırısının Filistin'deki gruplar arasındaki bölünmeyi derinleştirmeyi amaçladığını da vurguladı.
    
Filistin'in 29 Kasım'da BM'ye yapacağı "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü başvurusu konusundaki beklentilerinin sorulması üzerine Maruf, 110-115 oya garanti gözüyle baktıklarını belirtti. Büyükelçi, konunun BM Genel Kurulu gündemine getirilmesinin, genel kurul prosedürlerine uygunluk açısından itirazlara yol açmamasını umduklarını da sözlerine ekledi.
    
BM'de "üye olmayan gözlemci devlet" statüsünün Filistin'in uluslararası arenada tanınması açısından önemli olduğunu vurgulayan Maruf, bu sayede Filistin için uluslararası hukuk kurumlarına başvuru yolunun da açılacağını kaydetti.
    
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER