ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 17:26

Filistinli balıkçıların, İsrail ablukası protestoları


Gazzeli balıkçılar, İsrail'in denizde uyguladığı ablukayı protesto etti.
Filistinli balıkçılar ile insan hakları savunucusu yabancı aktivistlerden oluşan grup, "Gazze denizini özgürleştirin" sloganıyla Gazze limanında toplandı. Burada çadır kuran grup, İsrail'in Filistinli balıkçılara yaptığı saldırıları ve Gazze'ye uyguladığı "6 mil yasağı"nı protesto etti.
Gazze'deki balıkçılar adına açıklama yapan Zekeriya Bekr, Arap ve İslam dünyasını Filistinli balıkçılarına yardım ederek, bu alanda işlediği hak ihlallerini durdurması için İsrail'e baskı yapmasını istedi.
İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukanın kaldırılmasının zamanın geldiğini ifade eden Bekr, "mevcut toplu cezalandırmanın" uluslararası kanunlara da aykırı olduğunu hatırlattı. Bekr, Filistinli balıkçıların da normal bir şekilde çalışmak istediğini ve artık İsrail deniz kuvvetlerinin saldırılarından kurtulmayı beklediklerini dile getirdi.
- "İsrail uluslararası kanunları ihlal ediyor"
Filistin İnsan Hakları Merkezi temsilcisi Halil Şahin de Filistinli balıkçıların "Gazze denizi"nde balık tutmasının temel hakları olduğunu belirterek, balıkçıları söz konusu haklarından mahrum eden İsrail'in uluslararası kanunları sürekli ihlal ettiğini ifade etti.
Filistin ile İsrail arasında ​1993'te imzalanan Oslo Anlaşması, Filistinli balıkçıların 20 mile kadar avlanmasını öngörüyor. Ancak, Gazzelilerin en fazla 6 mil denize açılmasına izin veren İsrail, bazen de bunu 3 mile kadar indiriyor.
Yaklaşık 40 bin kişinin balıkçılıkla geçimini sağladığı Gazze'de, İsrail'in ablukası bu sektörün çalışanlarını ciddi ölçüde olumsuz etkiliyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER