ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Şubat 2013 Cumartesi 00:11

Filistin'de milli mutabakat çabaları


''Geçici Filistin Liderliği Çerçevesi'' toplantısının, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) mekanizmalarının geliştirilmesi ve Filistin'de milli birliğin sağlanması konularını ele almak üzere Kahire'de başladığı bildirildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın liderliğindeki toplantıya, Filistinli grupların genel sekreterleri, FKÖ İcra Kurulu üyeleri, Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'in yanı sıra bağımsız Filistinli şahsiyetlerin de katıldığı belirtildi.

Toplantıda, FKÖ'nün yönetim mekanizmalarının geliştirilmesi, Filistin Ulusal Meclisi'nin seçimlere gidilerek yeniden kurulması, Hamas ve Fetih arasındaki ayrılığın sonlandırılması ve İsrail'in Kudüs ve Mescidi Aksa'da yaptığı kazı çalışmaları konularının görüşüldüğü kaydedildi.

''Geçici Filistin Liderliği Çerçevesi'' toplantısı, FKÖ'ye katılmayı reddeden Hamas ve Fetih arasında varılan ortak çözüm formülü olarak biliniyor.

2007'den beri Gazze ve Batı Şeria'da iki hükümet olarak yollarına devam eden Hamas ve Fetih hareketleri, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği ''Bulut Sütunu Operasyonu''nun ardından yakınlaşma dönemine girmiş, ortak Filistin Hükümeti konusunda mutabakat arayışları hız kazanmıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER