ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Kasım 2012 Pazar 18:57

Filistin'de birlik çabaları


Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin'in önceliğinin Birleşmiş Milletler'e (BM) ''Üye olmayan devlet statüsü'' için başvurmak olduğunu söyledi.
     Ramallah'ta Filistinlilere seslenen Abbas, BM üyeliğine ilişkin Filistinli liderlerin iki yıl boyunca birçok engelle ve baskıyla karşı karşıya kaldığını belirterek, ''Ancak mücadelemizde pes etmedik. Bu yolda, üyeliği elde edene kadar da devam edeceğiz'' dedi.
     Hamas ve İslami Cihad Örgütü'nün de kendileriyle aynı fikirde olduğunu dile getiren Abbas, ''Filistinliler olarak meşru taleplerimiz, uluslararası meşruiyet temeli üzerine kurulmuş adil bir barış ve başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletidir'' diye konuştu.
     Mahmud Abbas, Filistin liderlerinin değerlerine sıkı sıkıya bağlı olduğuna dikkati çekerek, Filistinli esirlerin serbest bırakılması için de çaba göstereceklerini kaydetti.
     Filistin'in BM'de, ''Üye olmayan devlet statüsü'' kazanmak için yaptığı başvurunun, Genel Kurulda Abbas'ın katılımıyla 29 Kasım Perşembe günü ele alınması bekleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER