ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 12:49

Filistin Yeşilay'ı kuruluyor


Türkiye ile Filistin arasında Filistin Yeşilay'ı kurulması konusunda prensip anlaşması imzalandı.
    
Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nden yapılan açıklamaya göre, cemiyetin, yeni dönemde gerçekleştirmeyi vadettiği uluslararası açılım ve diğer ülkelere model sivil toplum kuruluşu olma hedefinde çok önemli bir adım atıldı.
    
Gazze'deki Filistin Hükümeti eski Sağlık Bakanı Basim Naim ve beraberindeki heyet, Sepetçiler Kasrı'ndaki Yeşilay Kültür Merkezi'nde Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı İhsan Karaman'ı ziyaret etti. Ziyarette, genel başkan yardımcıları Kerem Kınık ve Akif Seylan da hazır bulundu.
    
Konuk Bakan Basim Naim, Yeşilay'ın misyon ve vizyonundan çok etkilendiklerini ve ülkelerinde de gençliğin bağımlılık tehdidi altında olduğunu anlattı. İsrail'in, bağımlılık yapıcı maddeleri, ilaç görüntüsü ve formatında Gazze'ye sokarak, Filistinli gençlerin bu maddelere alışmasını sağladığını kaydeden Naim, kendilerinin de Yeşilay benzeri bir kuruma ihtiyaçları olduğunu bildirdi.
    
Genel Başkan Karaman, yeni görev dönemlerinde, Yeşilay'ı bir model sivil toplum kuruluşu olarak dünyaya tanıtacaklarını ve yakından uzağa tüm ülkelerde birer Yeşilay Cemiyeti kurulmasına öncülük edeceklerini belirterek, Filistin Yeşilay'ı kurulması konusunda prensip anlaşması imzalamayı teklif etti.
    
Heyetin bu teklifi büyük bir heyecanla kabul etmesinin ardından İhsan Karaman ve Basim Naim, İngilizce ve Arapça olarak elle yazılan tarihi anlaşma metnini imzaladı.
    
Böylece, Filistin Yeşilay'ı kuruluş çalışmaları resmen başlatılmış oldu.
    
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı İhsan Karaman, Şubat sonunda Kahire'de yapılacak FIMA (Federation of Islamic Medical Associations) Yönetim Kurulu toplantısında, üye ülkelerde Yeşilay kurulması teklifini gündeme getirerek, uluslararası açılıma hız vereceklerini kaydetti.
    
İmza töreninin ardından Karaman ve Naim, karşılıklı olarak birbirlerine lale ebrulu tablo ile Filistin kefiyesi hediye etti.
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER