ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 18:08

Filipinler'de saldırı


Filipinler'de faaliyet gösteren Bangsamoro İslami Özgürlük Savaşçıları adlı örgüte mensup militanların, ülkenin güneyindeki Kuzey Cotabato eylaletine bağlı bir kasabaya düzenledikleri baskında 8 kişi öldü.

Bölgesel ordu sözcüsü Albay Dickson Hermoso, hükümete bağlı silahsız yedek erlere ait bir karakola saldırı düzenleyen militanların 15 köylüyü rehin aldıklarını söyledi. Daha sonra bölgeye intikal eden ordu birlikleriyle, rehineleri canlı kalkan olarak kullanan militanlar arasında meydana gelen ve aralıklarla süren çatışmalarda 4 asker ile 4 militanın öldüğünü bildiren Hermoso, 15 rehinenin tamamının ya kaçarak kurtulduklarını veya ordu birliklerince kurtarıldıklarını kaydetti.
Hermoso, 10 kadar öğretmenden oluşan bir grubun kaybolduğunu, bu kişilerin askerlerle militanlar arasında çıkan silahlı çatışma sırasında bir okulda mahsur kalmış veya militanlarca rehin alınmış olabileceğini söyledi.

Bangsamoro İslami Özgürlük Savaşçıları, Filipinlerin güneyinde hakim daha büyük bir örgüt olan Moro İslami Kurtuluş Cephesi'nin bir fraksiyonunu oluşturuyor. Moro İslami Kurtuluş Cephesi, nüfusun çoğunluğunu Katoliklerin oluşturduğu Filipinler'de, güneyde yaşayan Müslüman azınlık için otonomi elde etmeyi içeren yeni bir anlaşmak yapmak amacıyla hükümetle barış görüşmeleri yürütüyor. Ancak Bangsamoro örgütü, hükümetle yürütülen barış görüşmelerine karşı çıkıyor.

Yine ülkenin güneyindeki kentlerden Zamboanga'ya, Moro Ulusal Cephesi örgütüne mensup militanlarca 9 Eylül'de bir baskın düzenlenmişti. Baskında 100 sivili rehin alan militanlar 5 sahil yöresini de işgal etmişti. Ordu sözcüsü Yarbay Ramon Zagala, bugün gelinen durumda, Zamboanga'daki iki bölgede saklanan 40 kadar militanın halen 20 kadar sivili rehin tutmaya devam ettiğini bildirdi.

Askeri yetkililer, her iki saldırının birbiriyle bağlantılı olup olmadığının bilinmediğini ancak her iki örgüt liderinin de Moro İslami Kurtuluş Cephesi ile hükümet arasında yürütülen barış görüşmelerine karşı çıktığına ve en azında bir kez biraraya geldiğine dikkati çekiyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER