ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 10:05

Filipinler'de köy seçimleri öncesinde şiddet


Filipinler'de en küçük yönetim birimi "Barangay"da başkanlık ya da diğer görevler için bugün yapılan seçimler öncesinde, siyasi gruplar arasında çıkan olaylarda 22 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
Polis yetkilisi Reuben Theodore Sindac, köy seçimleri öncesinde 22 kişinin öldüğünü, 27 kişinin yaralandığını, olaylarla ilgili olduğu sanılan 600'e yakın kişinin gözaltına alındığını bildirdi.
Ülke genelinde oy verme işlemleri başlarken asker ve polis, 6 bin kadar köyde güvenlik önlemlerini sıkılaştırdı. Yapılan aramalarda, seçim öncesindeki uygulanan silah yasağına rağmen çok sayıda çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildiği ifade edildi.
Filipinler'de bugün yapılan seçimlerde 800 bin civarında aday, Filipinler'deki en küçük yönetim birimi "Barangay"da başkanlık ya da diğer görevler için yarışıyor. Filipinler'de 42 binden fazla köy bulunuyor.
15 Ekim'de 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiği şiddetli bir depremle sarsılan Bohol'da ve yine çok sayıda kişinin öldüğü rehine kriziyle gündeme gelen Zamboanga'da seçimlerin ertelendiği belirtildi.
Ülkede, 2010'daki "Barangay" seçimi öncesinde çıkan olaylarda 15 kişi hayatını kaybetmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER