ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2014 Cumartesi 22:34

Filipinler'de Bangsamoro Çerçeve Anlaşması'nda başarılı son


Türkiye'nin, Filipinler Hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında 15 Ekim 2012'de imzalanan Bangsamoro Çerçeve Anlaşması'nın eklerine yönelik müzakerelerin 43. turu sonucunda başarıyla sonuçlanmasından memnuniyet duyduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin, Uluslararası Temas Grubu'nun bir üyesi olarak, tarafları müzakere süreci boyunca sergiledikleri ve Kapsamlı Barış Anlaşmasının imzalanması yönündeki önemli ve yapıcı tutumlarından dolayı kutladığı belirtilirken, Tengku Dato' Ab Ghafar Bin Tengku Mohamed'in bu sonucun alınması yönündeki katkılarının takdire şayan olduğu ifade edildi.

Açıklamada, Kapsamlı Barış Anlaşmasının biran önce imzalanarak 2016 yılında Bangsamoro Siyasi Entitesinin oluşturulmasına ilişkin takvimin öngörüldüğü şekilde yürümesi ve tarafların bu yönde birlikte çalışması gerektiği kaydedildi.

Türkiye'nin çatışmaların önlenmesinde ve sona erdirilmesinde arabuluculuğun önemine inandığına, Güney Filipinler Barış Süreci'nin bundan sonraki aşamalarında da destek vermeye devam edeceğine işaret edildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER