ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 19:06

''Fikri Mülkiyet Hak İhlalleri'' Sempozyumu


Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED) Başkan Yardımcısı Serhat Baysan, yakın zamana kadar üretilen her eserin yüzde 60'lık kısmının korsan olarak çoğaltıldığını belirterek, bu oranın yüzde 30'lara kadar düştüğünü söyledi.
     Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Hukuk Fakültesi'nde düzenlenen ''Fikri Mülkiyet Hak İhlalleri'' Sempozyumu'nda konuşan Baysan, öğrencilere, öğretmenleri tarafından ''iyi niyetli'' olarak derste yararlanmaları üzere kitapların belli bölümlerinin çoğaltılarak dağıtıldığını anlattı.
     Bunun, korsan yayın yapılması anlamına geldiğini ifade eden Baysan, bu konuda meslek birlikleri olarak ciddi çalışmalar yaptıklarını vurguladı.
     Baysan, korsan konusunda farkındalık sorununun bulunduğunu dile getirerek, ''Ciddi bir hırsızlıkla karşı karşıyayız. Fotokopi konusunda ülkemizde yaşamakta olduğumuz fiziki korsanla gelen fotokopi konusunu aşamazsak ciddi sıkıntılar gündeme gelecektir. Diğer bir sorunda elektronik ortamda kitapların veya çeşitli ürünlerin paylaşılmasıdır. Fotokopi ve internet üzerinden yapılan korsanlık ne yazık ki kapsamı bilinmiyor'' diye konuştu.
     Korsanın, ''Eser sahibinin eseri üzerindeki haklarına el konulması'' anlamına da geldiğini belirten Baysan, korsanın kültür üretimini olumsuz etkileyerek ''toplumun çölleşmesine'' yol açacağını savundu.
    
     -''Yüzde 12'ye yaklaşmak zorundayız''-
    
     Baysan, ''Korsan, hırsızlığın düşünsel olarak legalleşmesine yol açabilir'' diyerek, şöyle devam etti:
     ''Korsanda dünyanın kabul ettiği engellenemez sınır, yüzde 12'dir. Türkiye olarak bu yüzde 12'ye hızla yaklaşmak zorundayız. Yakın zamana kadar üretilen her eserin yüzde 60'lık kısmı korsan olarak çoğaltılmaktaydı, şimdilerde bu oran yüzde 30'lara çekildi.''
     Korsanla mücadele konusuna önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Baysan, dünyada iklim ve içilebilir su kaynakları sorununu ne kadar önemliyse korsanla mücadele ve telif haklarının korunmasının da kültürel bakımdan o kadar önemli olduğunu kaydetti.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER