ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 07:16

Fidan'a soruşturma haberi yalanlandı!

Fidana soruşturma haberi yalanlandı!

Malatya Cumhuriyet başsavcılığından 'MİT Müsteşarı hakkunda soruşturma başlatıldığı' yolundaki haberlere yalanlama geldi.


Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı bugün bazı basın yayın organlarında yer alan Suriye’nin düşürdüğü Türk uçağında şehit olan pilot ailelerinin yaptığı suç duyurusu üzerine açılan soruşturma dosyasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Savcılığın resmi internet sayfasına konulan açıklamada, bazı yayın organlarının iddia ettiğinin aksine Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan’ın soruşturmaya re’sen dahil edildiği bilgisinin kesinlikle yanlış olduğu, soruşturmanın Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaşan suç duyurusu üzerine açıldığı vurgulandı.

Açıklamada, “Cumhuriyet Başsavcılığımızca şehit ailesinin avukatının başvurusu üzerine, Anayasa ve kanunlarca verilen yetki ve görevler dahilinde işlem yapılmış olup, bazı basın yayın organlarında ifade edildiği gibi, “Bazı kamu görevlilerinin Cumhuriyet Başsavcılığımızca bir soruşturmaya re’sen dahil edildiği” şeklinde yapılan yayınlar gerçeği yansıtmamaktadır.” denildi.

Savcılık yazılı açıklamasında bazı basın yayın organlarında yer alan, “Suriye’nin düşürdüğü Türk uçağıyla ilgili şehit ailesinin yaptığı suç duyurusu üzerine soruşturma başlatan Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyaya MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı da dahil etti.” şeklinde ki haberlere ilişkin olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmediğini belirterek açıklamaya şöyle devam etti: “Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına (TMK.10.Mad. İle Yetkili Ve Görevli) 22.12.2012 dilekçe ile 22.06.2012 tarihinde düşürülen uçakta şehit olan Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un babası Osman Aksoy ve kız kardeşi Sultan Şahin’in vekili tarafından içerisinde Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten ve MİT Müşteşarı Hakan Fidan’ın da bulunduğu ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmuş olup, 5271 sayılı CMK’nun 158-160 ve devamı maddeleri uyarınca gereğine tevessül edilmiştir. Bütün suç duyurusu ihtiva eden dilekçe ve başvuruların gereği olarak yapıldığı gibi, ihbar dilekçesinde ismi geçen kişi ve olaylar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızın görev ve yetkileri dahilinde olan olaylar hakkında gereği yapılırken, yetki ve görev dahilinde olmayan kişi ve olaylara ilişkin olanlar kanunlara göre yetkili ve görevli olan birimlere iletilecektir.”

BAŞSAVCI SAYIN: "SORUŞTURMA 'RESEN' DEĞİL, AİLENİN 'SUÇ DUYURUSU' ÜZERİNE BAŞLATILDI"

Öte yandan aynı konuyla ilgili Radikal Gazetesi’nin internet sitesinde Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Muzaffer Sayın’ın bir açıklaması yer aldı. Radikal Gazetesi’nin haberine göre, Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Muzaffer Sayın, Suriye'nin düşürdüğü uçak ile ilgili soruşturmanın ''resen'' değil ailenin ''suç duyurusu'' üzerine başlatıldığını söyledi. Başsavcı Sayın, soruşturmayı doğrudan savcılık olarak başlatmadıklarını, şehit pilotların ailelerinin vekaletini alan avukatın suç duyurusu üzerine başlattıklarını dile getirdi.

Tahkikatın halen sürdüğünü bildiren Başsavcı Sayın, soruşturmada şu an için ''takipsizlik'' yada ''kovuşturma'' şeklinde bir karar aşamasına gelmediklerini belirtti. Soruşturmanın halen devam ettiğini kaydeden Başsavcı Sayın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a soruşturma izni için başbakanlığa yazı yazıldığını doğrulamazken, bu konuda ''tahkikat halen sürüyor, böyle bir durum yok'' demekle yetindi.

22 Haziran 2012 günü Akdeniz'de Suriye'nin vurduğu RF-4 eğitim uçağınında iki pilot şehit düşmüştü. Şehit pilotlar Hasan Hüseyin Aksoy ve Gökhan Ertan'ın baba ve ablasının vekaletini alan avukat Mehmet Katar'ın 21 Aralık'taki suç duyurusu üzerine Malatya Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin soruşturma başlattığı öğrenildi. Konuya ilişkin olarak konuşan Malatya Başsavcısı Sayın, ''Şehit pilotların baba ve ablasının verdiği vekalet üzerine bir avukat suç duyurusunda bulunmuştur. Bu suç duyurusu üzerine tahkikat başlatılmıştır ve halen de devam etmektedir.'' diye konuştu.

Uçağın düştüğü 22 Haziran'dan bu yana savcılık tarafından açılmış resen bir soruşturma bulunmadığını dile getiren Sayın, ''Soruşturma aile avukatının suç duyurusu üzerine geçen hafta başlatılmıştır'' diye açıklamada bulundu. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a soruşturma izni için Başbakanlığa yazı yazılıp yazılmadığına ilişkin soruya Sayın, ''Soruşturma ailenin başvurusu üzerine açılmıştır ve halen de devam etmektedir. Şu an için böyle bir durum yok'' dedi.

22 Haziran'da Suriye tarafından uçağın düşürülmesinin ardından Genelkurmay Askeri Savcılığı resen idari bir soruşturma başlatırken adli konuda normal savcılık resen (kendiliğinden) her hangi bir soruşturma başlatmadı. 21 Aralık'ta şehit pilotların ailelerinin vekalet verdiği avukatın suç duyurusu başvurusu üzerine başsavcıvekilliği düşen uçakla ilgili soruşturma başlattı. Savcılığın yürüttüğü soruşturma sonucunda ailenin ihmal gerekçesiyle şikayette bulunduğu kurumlar ve kişiler hakkında savcılık takipsizlik yada kovuşturma kararı verecek

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER