ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2014 Pazartesi 08:54

Feyzioğlu'na tepkiler

Feyzioğluna tepkiler

"Platform Siyah" üyeleri, TBB Başkanı Feyzioğlu'nu, Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmadan dolayı protesto ederek, avukatlık cübbesi yıkadı.


"Platform Siyah" üyeleri, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nu, Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmadan dolayı protesto ederek, avukatlık cübbesi yıkadı.

Sosyal medyadan örgütlenerek TBB önünde toplanan "Platform Siyah" üyeleri, "Hedef temiz Türkiye, hadi sen de çitile" ismini verdikleri eylemde Feyzioğlu'nu protesto etti.

Grup adına açıklama yapan Tarık Şebik, "Demokrasi tarihimiz boyunca, apoletlilerin emrinde yaşayan, her darbeyi coşkuyla alkışlayıp generallerin karşısında onursuzca selam duran baroların, bu millete hukuk dersi vermek haddine değildir. Hukukun savunulması gereken zamanda dut yemiş bülbüle dönenler, mahzenlerde adalet arayan milyonları görmezden gelenler, ışıklı salonlardan balo ve resepsiyonlardan ahkam keserek temize çıkamazlar" diye konuştu.

"Yeni Türkiye'de milletin iradesi üstünde hiç bir otorite tanımıyoruz" diyen Şebik, şunları kaydetti:

"Siyasetin külfetine girmeden iktidar nimetine ulaşmaya çalışan tüm antidemokratik yapıları, halkın huzuruna çıkmak dururken karanlık odalarda yuvalanmaları, cübbelerinin büyüsüne kapılarak millete tepeden bakan kirli vicdanları yıkayarak arındırmayı en önemli görevimiz addediyoruz. Bugün Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nu, kirlettiği bu cübbeyi yıkayarak tarihe not düşüyoruz. Kendisini sağduyulu olmaya, darbecilerin değil adaletin sesi olmaya, Türkiye düşmanlarıyla değil Türk halkıyla aynı safta durmaya davet ediyoruz."

Açıklamanın ardından iki kadın grup üyesi, yanlarında getirdikleri avukatlık cübbesini yıkadıktan sonra kuruması için TBB'nin bahçe demirlerine astı.

Afyonkarahisar'da da protestolar devam etti

Afyonkarahisar'da, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nu, Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmadan dolayı protesto eden sivil toplum kuruluşları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a destek verdi.

Afyonkarahisar Duyarlı Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan'ında katılımıyla Afyonkarahisar'da AK Parti 22. İstişare Toplantısı'nın yapıldığı otelin önünde toplandı.

"Baroya one minute", "Yargı vesayetine hayır", "Darbeci Baro haddini bil", "Afyon milli iradeye sahip çıkıyor" yazılı pankartlar taşıyan grup, "Feyzioğlu haddini bil", "Cübbeli vesayete hayır", "Dik dur eğilme, bu millet seninle", "Türkiye uyuma iradene sahip çık" sloganları attı.

Yağmur altında eylemini gerçekleştiren grup, Başbakan Erdoğan'a ise sevgi gösterilerinde bulundu.

Platform adına konuşan Ensar Vakfı Afyonkarahisar Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Mehmet Akif Kurtulmuş, Afyonkarahisarlı sivil toplum kuruluşları olarak Danıştay'ın kuruluş yıl dönümünde yapılan "cübbeli densizliğini" protesto etmek ve milletin iradesini temsil eden Başbakan Erdoğan'ın tavrını destelemek için demokratik hakları olan basın bildirini okumak için bir arada olduklarını ifade etti.

Kurtulmuş, devletin, en üst düzeyde protokolünün katıldığı törende, TBB Başkanı Feyzioğlu'nun hukuksal hiçbir dayanağı olmayan ve sadece bir tüzükten, teamüllerden kaynaklanarak elde ettiği konuşma hakkını kötüye kullandığını savundu.

Feyzioğlu'nun, günün anlam ve önemi ile hiçbir ilgisi olmayacak şekilde ve bir meslek örgütüne yakışmayacak biçimde adeta bir muhalefet partisinin sözcülüğünü yaptığını öne süren Kurtulmuş, "Tamamen siyasal değerlendirmelerden ve gerçeğe aykırı beyanlardan oluşan konuşmasını, nezaket ve protokol adabına uymayarak yapan Feyzioğlu'nu, Afyonkarahisar Duyarlı Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak kınıyoruz" diye konuştu.

"Millet iradesine sahip çıkmayı öğrenmiştir"

"Söz konusu davranışa, Sayın Başbakanımızın tepki göstermesini ve neticesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın ve tüm devlet protokolünün törenden ayrılmasını gerekli bir davranış olarak görüyor ve destekliyoruz" açıklamasında bulunan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Bürokratik kurumların ve meslek kuruluşlarının başında bulunanların milletin iradesini ve devletin onurunu temsil eden seçilmişlere karşı yetkilerini ve nezaket kurallarını aşan hadsiz davranış ve konuşmalarını, demokratik teamüllere aykırı buluyor ve protesto ediyoruz. Bir siyasi aktör olmamalarına rağmen, cübbelerinden güç alarak siyaseti tanzim etmek isteyen antidemokratik tavırları da asla kabul etmiyoruz. Dün kararlarının başında Türk milleti adına yazdığı halde, millete rağmen ve millete karşı utanç vesikası kararlara imza atan ve kürsülerinden millete parmak sallayan bir cübbeli irade vardı. Bugün ise istisnaları dışarıda tutarsak daha özgürlükçü, daha insani, daha adil kararlar alan, milletin bir yargısı var. Bir yargı kurumu olan Danıştay'ın Feyzioğlu'nu eleştiren açıklaması da bunun bir örneğidir. Ancak geçmişinin kötü alışkanlıklarından kurtulamayan jüristokrasi heveslisi yargı mensupları da zaman zaman rol çalarak milletin iradesine ayar vermek istemektedir. Dün milletin iradesini temsil edenlerin yüzüne anayasa kitapçığı fırlatıldığında bu gibi densizliklere karşı ancak serzenişte bulunabilen, en ufak bir zor göstermede şapkasını alıp kaçan yetkili ama etkisiz bir irade vardı. Bugün ise dik duran, hakkı savunan ve daima milletinin yanında olan hem yetkili hem de etkili bir siyasi irade var."

Kurtulmuş, "Bazılarının istediği Türkiye, dünkü Türkiye'dir. Yani yüzüstü sürünen bir Sakarya'dır. Şu bilinmelidir ki, bugün Sakarya ayağa kalkmıştır. Millet de iradesine sahip çıkmayı öğrenmiştir. Afyon Sivil Toplum Kuruluşları olarak Başbakanımıza yapılan bu edepsizliği şiddetle kınıyor ve irademize sahip çıktığımızı ilan ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından grup, dağıldı.

"Atıflar asılsız"

Türkiye Engelliler Vakfı Genel Başkanı Zülfinaz Abedan ise yaptığı yazılı açıklamada, TBB Başkanı Feyzioğlu'nun, Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü törenindeki konuşmasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsına ve hükümetine yönelik engelliler üzerinden yapılan atıfların "usulsüz ve asılsız" olduğunu bildirdi.

Başbakan Erdoğan'ın göreve geldiği tarihten itibaren engellilerle ilgili pek çok çalışmaya imza attığını ifade eden Abadan, sosyal güvencesi olan zihinsel engellilerin eğitim alma hakkı varken sosyal güvencesi olmayan zihinsel engellilerin de eğitim almasının önünün açıldığını, engellilere ücretsiz taşıma hizmetiyle eğitim almasının sağlandığını, üniversitedeki engellilere burs konusunda ve yurtlarda öncelik vererek, yurtları engelliler için uygun hale getirildiğini belirtti.

Abedan, şunları kaydetti:

"TBB Başkanı Feyzioğlu'na tarafımızca resmi veya gayrı resmi, engelli camiasına yönelik girişim ve gelişim amaçlı sosyal sorumluk içeren organizasyon çağrılarımızın hiçbirine cevap vermediği gibi, dönüş bile yapma nezaketinde bulunmadılar. Bu nedenle Feyzioğlu'nun, engelliler adı altında siyasi çıkarları veya amaçları uğruna eylem yapmalarını ve Başbakan Erdoğan hakkında yalan beyanlarını kınıyoruz." 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER