ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 14:15

Fevziye Cengiz hem sanık hem mağdur


İzmir'deki Karabağlar Polis Merkezi’nde Fevziye Cengiz’i dövdükleri kamera görüntüleriyle ortaya çıkan polis memurlarının yargılandığı davaya devam edildi. Dayak yediğini iddia eden Cengiz, İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya hem mağdur hem sanık olarak katıldı. Karakolda ve Asliye Ceza Mahkemesi'nde şahitlik yapan dört kişi, adresleri tespit edilemediği için mahkeme getirilemedi. Cengiz'in üç avukatı, şahitlerin kolluk kuvvetlerince bulunup asıl yargılamanın yapıldığı 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dinlenmesini talep etti. Mahkeme başkanı, bunun üzerine davada kilit şahit olarak gösterilen kişilerin bulunup mahkemeye zorla getirilmesi için ilgili makamlara yazı gönderdi.

Haklarında 4 ile 9 yıl arasında hapis cezası istenen polis memurları H.Y., B.S., T.D. ve N.A. suçlamaları kabul etmedi. Duruşmada kendini savunan H.Y., “Ekip olarak içkili mekanlara denetime gittik. Fevziye Cengiz, aşırı derecede alkollüydü. Kimliğinin olmadığını söyleyerek vermedi. Bize, ‘Siz kimsiniz? O... çocukları.’ diye hakaret etti. Biz de zor kullanarak polis otosuna bindirdik ve karakola getirdik. Bayan, karakolda bize el kol hareketleri yapıp yine aynı şekilde küfürler etti. Beni tırnakladı, hakaret etti. Bayanı kollarından tutarken dengemizi kaybedip yere düştük. Kendisini etkisiz hale getirmek için kelepçe taktık. İşkence suçlamasını kabul etmiyorum.” dedi. N.A. ise, "Uygulama yapan sivil polis memuru arkadaşlar, içinde bayanların olduğu bir araçla geldi. Bir bayan, sürekli bağırıp hakaretler yağdırıyordu. Daha önce tanımadığım sivil polis memuru arkadaşlar, bağırıp çağıran bayanı benim odama götürdü. Bayan direnip hakaret ediyordu. Polis memuru arkadaşları, odada kamera kaydı olduğu konusunda uyardım. Sonra telefon geldi, ben telefonla konuşurken içeride yaşananları görmedim. Karakolda bekleyen diğer vatandaşlar endişelenmesin diye perdeyi kapattım. Benim yaşanan olaylarla bir ilgim yoktur." şeklinde konuştu. Diğer polis memurları da asıl kendilerinin mağdur olduğunu savundu.

Polislere direnerek hakaret ettiği iddiasıyla toplam 16 yıl hapis cezası talebiyle yargılanan Fevziye Cengiz de iddiaları reddetti. Mağdur sıfatıyla aynı mahkeme ifade veren Cengiz, sanık polislerden şikayetçi oldu. Asıl mağdurun kendisi olduğunu savunarak, “Karakolda beni döven polis memurlarından şikayetçiyim. Benim kendilerini tırnakladığım ve hakaret ettiğim doğru değildir." dedi.

Dava, gelmeyen şahitlerin de dinlenmesi için 2013 Mayıs ayına ertelendi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER