ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 17:05

Fevziye Cengiz davası ağır cezada

İzmir Karabağlar Polis Merkezi'nde 2011 Temmuz ayında gözaltına alınan Fevziye Cengiz'i dövdükleri iddiasıyla haklarında dava açılan polis memurları, ağır ceza mahkemesinde yargılanıyor.


İzmir Karabağlar Polis Merkezi'nde 2011 Temmuz ayında gözaltına alınan Fevziye Cengiz'i dövdükleri iddiasıyla haklarında dava açılan polis memurları, ağır ceza mahkemesinde yargılanmaya başladı.

Geniş güvenlik önlemleri altında yapılan ilk duruşmaya, dört sanık polisten üçü katılırken dayak yediğini iddia eden Cengiz, eşi ve çocuklarıyla birlikte geldi. Şahit olarak dinlenen Cengiz'in eşi Murat Cengiz, sanık polislerin eşini karakola götürdükten sonra ellerini kelepçelediklerini ve gözünün önünde dövdüklerini söyledi. Cengiz, eşi dayak yerken bir polisin de perdeyi kapattığını belirtti. Emniyet ve savcılık aşamasındaki ifadelerini tekrarlayan sanık polisler ise haklarındaki suçlamaları reddederek beraatlarını talep etti. Duruşma, gelmeyen şahitlerin dinlenmesi için 6 Şubat 2013 tarihine ertelendi.

Asliye ceza mahkemesinin görevsizlik kararı vermesinden sonra İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan ilk duruşmaya sanık polislerden H.Y., B.S. ve T.D. katılırken dayağı seyreden ve görülmemesi için perdeyi çekmekle suçlanan N.A. katılmadı. İşkence, kasten yaralama ve yaralamaya yardım suçlarından yargılanan polisler, emniyet ve savcılık aşamasında verdikleri ifadeleri tekrarlayıp beraatlarını talep etti. Müzikholde başka erkeklerle oturan Fevziye Cengiz'in kimliğini vermediğini, taşkınlık yaptığını, bu tutumunu karakolda da sürdürdüğünü söylediler. Şahit olarak dinlenen Murat Cengiz ise, "Olay günü ben, çocuklarım, damadım ve kardeşim, denizden döndükten sonra bir müzikhole gidip eğlenmek istedik. Karabağlar'da bulunan müzikhole girdikten kısa bir süre sonra polis uygulama için içeriye girdi.

Polis memurları kimlik sordu. Ben de eşimin ve benim kimliğimin araçta olduğunu söyledim. Araca kimlik almaya gittiğim sırada bir polis memuru, eşimin yüzüne tokat attı. Diğer polisler de zorla eşimi araca bindirmeye çalışıyorlardı. Sanık polislerden ikisi, eşime ağzına alınmayacak şekilde küfür ve hakaret etti. Sonra eşimi karakola götürdüler. Beni içeriye almadılar. Pencereden baktığımda eşimin ellerini kelepçeleyip dövüyorlardı. Sonra bir polis memuru perdeyi kapattı. Eşimin çığlıklarını duymama rağmen bir şey yapamadım." dedi. Fevziye Cengiz'in büyük kızı, kimliği yanında olmadığı için şahitlik yapamadı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER