ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2013 Pazartesi 16:08

Fevkani Köprüsü'nün yıkılma tehlikesinde

Fevkani Köprüsünün yıkılma tehlikesinde


 Zonguldak’ta 56 yıl önce inşa edilen Fevkani köprüsünün yıkılma tehlikesi yeniden gündeme geldi.

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) tarafından hazırlanan teknik raporda şehir merkezindeki köprünün kullanımının tehlikeli olduğuna dikkat çekiliyor. Raporda, köprünün deprem, yoğun kar yağışı veya sel gibi herhangi bir doğal afet olmasa bile çökme tehlikesinin bulunduğu vurgulanıyor.

İstanbul Aydın Üniversitesi(İAÜ) Afet Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFAM) Müdürlüğü tarafından Fevkani Köprüsü, Çaycuma Köprüsü, Filyos Köprüsü, Tasman Etkileri ve Zonguldak - Bolu Bölünmüş Yol Projesi başlıklarıyla Zonguldak ili risk alanları konulu araştırma gerçekleştirildi.

Yrd. Doç. Dr. Kubilay Kaptan ve ekibince hazırlanan raporda, 1957-1958'de Acılık deresi üzerinde kurulan 550 metre uzunluğundaki betonarme taşıyıcı sistemli Fevkani köprüsü ile ilgili tespitlere de yer veriliyor.

2005 yılında Zonguldak Belediyesi tarafından özel bir firmaya hazırlatılan rapor ile 2012 yılında Zonguldak Mühendis ve Mimarlar Odası'na hazırlattığı raporun hatırlatıldığı çalışmada, 60 yıl boyunca köprüye yapılması gereken standart bakımların yapılmadığı kaydedildi.

Köprüyle ilgili hazırlanan raporda şu tespitlere yer veriliyor: “60 yıl önce açılan köprünün değişen deprem yönetmeliklerinde belirtilen dayanımları mümkün değildir. Geçen zaman özellikle demirlerde aşınma, korozyon meydana getirmiş ve demir taşıma kapasiteleri oldukça düşmüştür. Kullanılan beton geçen zaman, artan yükler altında ilk dayanım değerlerini kaybetmiştir. Bölgede bulunan ve üretimleri kimyasal katkı malzemelerine dayanan fabrikalardan çıkan araçların köprü üstünde bıraktığı kimyasal sıvılar köprü taşıma sistemini olumsuz şekilde etkilemektedir. Köprünün ana ve ara bağlantılarında kullanılan bütün somunlar, civatalar yıpranmış, aşınmış, oksitlenmiş ve deforme olmuştur. Köprü genelinde kullanılan çelik levhalar, parçalar zaman içinde gerçekleşen yorulma etkilerinin de altında deforme olmuştur. Köprü üstünde zamanla artan trafik yükü (özellikle bölge de artan üretim ve değişen teknolojik gelişimler sonucu taşınan yüklerin artması) nedeniyle taşıyıcı sistemi oluşturan malzemelerde aşırı yıpranma meydana gelmiştir.”

İAÜ Afet Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFAM) Müdürlüğü, araştırmanın sonuç bölümünde ise “Bu tespitler doğrultusunda köprünün mevcut haliyle kullanılmaya devam edilmesi mümkün değildir. Herhangi bir doğal afetin (deprem, sel vb) yaşanmaması durumunda bile köprünün çökme tehlikesi bulunmaktadır.” uyarısında bulunuyor.

FEVKANİ KÖPRÜSÜ DAHA ÖNCE DE GÜNDEME GELMİŞTİ

Şehir merkezindeki köprünün taşıyıcılarında metal yorgunluğu tespit eden Zonguldak Belediyesi, 30 Nisan 2012’de araçların köprünün üstüne park edilmesini yasaklanış ve köprünün Çaydamar bağlantısı yıkılma tehlikesine karşı bir süre trafiğe kapatılmıştı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) uzmanlarınca hazırlanan raporda tonajı 3-3,5 tona kadar olan araçların hız yapmadan köprüden geçişine izin verilmiş, köprü 24 Eylül 2012'de yeniden ulaşıma açılmıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER