ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ocak 2017 Perşembe 15:12

FETÖ'nün Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü işgaline müebbet istemi

FETÖnün Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü işgaline müebbet istemi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında, İstanbul'daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünü işgal etmeye çalıştığı gerekçesiyle 17'si tutuklu, 58 şüpheli hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle iddianame hazırlandı


Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında, İstanbul'daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünü işgal etmeye çalıştığı gerekçesiyle 17'si tutuklu 58 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökhan Yolasığmaz tarafından hazırlanan 273 sayfalık iddianamede, darbe gecesi Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünü işgal etmeye çalışan 17'si tutuklu rütbeli asker ile tutuksuz 41 asker yer alıyor.

Başsavcıvekili İsmail Uçar tarafından onaylanan ve İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, olay sırasında şehit olan polis memuru Ümit Yolcu maktul, yaralanan 15 kişi de müşteki sıfatıyla yer alıyor.

İddianamede 58 şüpheli hakkında, "Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi talep ediliyor.

İstanbul'da, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili askerlere ilişkin hazırlanan 7. iddianamede, "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan da şüphelilerin her birine 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilmesi isteniyor.

İddianamede, olayda şehit olan polis memuru ile 15 müştekiyle ilgili bazı kasten öldürme ve kasten öldürmeye teşebbüs suçlarından ceza verilmesi talep ediliyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER