ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2017 Çarşamba 14:55

"FETÖ'nün Azerbaycan'da beli kırıldı"

"FETÖnün Azerbaycanda beli kırıldı"

Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Özoral, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile Azerbaycan'da yapılan mücadeleyle ilgili, "Azerbaycan'da ağır darbe alan FETÖ'nün beli kırıldı."dedi.


Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile Azerbaycan'da yapılan mücadeleyle ilgili, "Azerbaycan'da ağır darbe alan FETÖ'nün beli kırıldı. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki bu uzun soluklu bir mücadele." dedi.

Büyükelçi Özoral, diplomatik ilişkilerin kurulmasının 25. yıl dönümü dolayısıyla Türkiye-Azerbaycan ilişkilerini AA muhabirine değerlendirdi.

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerinin "kalıplara sığmadığını", iki ülkenin tarih boyu birbiriyle iç içe olduğunu, etkileşim halinde bulunduğunu söyleyen Özoral, "aynı milletin iki ayrı kolu" gerçeğinin, Azerbaycan'ın bağımsız olmadığı dönemlerde de Anadolu'da aynı şekilde devam ettirildiğini vurguladı.

"Tekrar canlanıp ortaya çıkmak için fırsat kollayan şeytani bir yapıdır"

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Azerbaycan devleti ve halkının Türkiye'nin yanında olduğunu hatırlatan Özoral, Azerbaycan'da FETÖ'ya karşı mücadeleyi şöyle değerlendirdi:

"Azerbaycan, FETÖ ile mücadeleye 15 Temmuz'dan önce başlamıştı. Azerbaycan, FETÖ gerçeğini Türkiye'deki gelişmelere paralel olarak yakından takip etmekteydi. Gereken önlemleri 15 Temmuz sürecinden önce almaya başlamıştı. FETÖ'nün okulları kapatılmış, yayın organları hususunda birtakım adımlar atılmıştı. 15 Temmuz'dan sonra bu adımlar daha da pekiştirildi. FETÖ kurumlarının ortadan kaldırılması bağlamında çok daha sağlam adımlar atıldı. Azerbaycan'da ağır darbe alan FETÖ'nün beli kırıldı. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki bu uzun soluklu bir mücadele. Kardeşlerimiz bunlarla sürekli olarak kararlılıkla mücadele etmek durumundadır. Bu örgüt, yayıldığı her ülkede tekrar canlanıp ortaya çıkmak için fırsat kollayan şeytani bir yapıdır. FETÖ, Hasan Sabbah'ın Haşhaşileriyle karşılaştırılacak bir örgüt. Dolayısıyla mücadelenin sonuna kadar götürülmesi gerekir. Biz Azerbaycan'dan bu konuda destek gördük ve bundan sonra da desteğin devam edeceği konusunda hiçbir şüphemiz yok."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER