ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2017 Çarşamba 15:48

"FETÖ CD'leri güvercinleri kaçırmak içindi"

"FETÖ CDleri güvercinleri kaçırmak içindi"

Samsun'da FETÖ soruşturması kapsamında ikisi tutuklu 8 sanığın yargılandığı AYDER davasının ilk duruşması yapıldı.


Samsun'un Ayvacık ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, kapatılan Ayvacık Yardımlaşma Kültür ve Eği̇ti̇m Derneği̇ (AYDER) yönetici ve üyesi olan ikisi tutuklu 8 sanığın yargılanmasına başlandı.

Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, "Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun'a muhalefet" iddiasıyla tutuklu yargılanan Burhan A. ve Salih B. ile tutuksuz 6 sanık hazır bulundu.

Burhan A, duruşmadaki savunmasında, Bank Asya'da evine yakın olduğu için hesap açtırdığını söyledi.

- "ByLock'u öğrenciler indirmiş olabilir"

Örgütün gizli haberleşme uygulaması "ByLock"u telefonuna yüklemediğini öne süren Burhan A, "İnternet modemimi evimde şifresiz kullanıyordum. Herkes tarafından rahatlıkla girilebiliyordu. 2014-2015 yıllarında Ondokuzmayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünde öğrenci olarak da okuyordum. Burada telefonumda interneti bazen öğrencilere paylaşıma açıyordum. Öğrenciler, ByLock indirmiş olabilir." dedi.

Aykut Y. ise üniversiteden mezun olduktan sonra Ankara Gölbaşı'ndaki Polis Akademisini kazandığını, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Didim'de komiser yardımcılığı kursunda olduğu sırada kurumdan ilişiğinin kesildiğini aktardı.

- "FETÖ CD'leri güvercinleri kaçırmak içindi"

Mahkeme heyetinin "Evinde yapılan aramada çıkan FETÖ'ye ait CD'ler hakkında ne diyeceksin?" sorusu üzerine Aykut Y, "Evimizin çatısına güvercinler geliyor. Babam CD'leri çöpten alıp getirmiş. CD'lerin yansımasından kaçtıklarından dolayı çatıya takmak için kullanıyordu. Zaten CD'ler kilerde duruyordu." ifadelerini kullandı.

Cemal Y. de çöplerden katı atık toplayarak geçimini sağladığını anlatarak, "Çöplerden bulduğum CD, dergi, gazeteleri eve getiriyordum. Bu sebeple CD ve diğer şeylerin oğlum Aykut ile ilgisi yoktur." dedi.

Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER