ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 16:19

Fethiye'de 'Mavi Kart Atıksu Otomasyon Sistemi' açıldı


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanlığı iş birliği ile hayata geçirilen atık su otomasyon sistemi, ilçede düzenlenen törenle hizmete girdi. Açılışı yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, hedeflerinin bir damla suyun bile arıtılmadan derelere ve denizlere boşaltılmasının önüne geçmek olduğunu söyledi.

Teknelerde oluşan atıksu ve sintinelerin denize boşaltılmasını engellemek amacıyla Muğla Fethiye'de atık su otomasyon sistemi kuruldu. Online olarak faaliyet gösterecek sistem ile teknenin ne kadar atık su boşalttığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sistemlerinden aynı anda görülebilecek. Böylece tekneler atık su boşaltıp boşaltmadığı konusunda sahil güvenlik tarafından durdurulup kontrol edilmesine gerek kalmayacak. Tekne sahipleri hangi saat gelirlerse gelsinler ellerindeki mavi Kartı otomasyon sistemine yetkili aramaksızın yerleştirerek teknesinin atık su hortumunu bağlayıp şehir şebekesine deşarj edebilecek.

2011 yılında ilk kez Muğla'da başlayan, geçen yıl da Antalya'da kullanılmaya başlanan sistemin 2014 yılında tüm kıyı illerinde yaygınlaştırılması hedefleniyor. Teknelerin atık sularını denize boşaltmalarının önünü tamamen kesecek sistemin açılışı düzenlenen törenle gerçekleşti. Törene, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Vekili Halim Mete, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İlker Uğur, Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan ve Liman Başkanı Mustafa Bankaoğlu katıldı.

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, gemilerden alınan atıkların online olarak izlenmesini sağlayan Gemi Atık Takip Sistemi (GATS) ve Mavi Kart sistemi ile atıkların alınmasından bertarafına kadar olan sürecin bakanlık tarafından izlendiğini vurguladı. Bugün itibariyle 233 limanda atık kabul tesisleri aracılığıyla atık alım hizmeti verildiğini anlatan Birpınar, gemilerden kaynaklanan atıkların toplanması ve bertarafının deniz kirliliğinin önlenmesi için önemli olduğunu hatırlatırken, bakanlığın atıkların yönetimi konusunda önemli adımlar attığını açıkladı.

Mehmet Emin Birpınar, Mavi Kart uygulaması ile yatlar, günübirlik gezi tekneleri, tur tekneleri gibi küçük deniz araçlarının atıklarının takibinin ve denetimin sağlanması için web tabanlı online sistem oluşturulduğunu anlattı. Birpınar, “Bakanlık olarak en önemli doğal kaynaklarımızdan birisi olan denizlerimizin yönetiminde temel aldığımız en önemli ilke koruma ve kullanma dengesi. Elbette hepimizin ortak değeri olan denizlerimizi ülkenin kalkınması için en doğru şekilde kullanacağız. Ama bunu yaparken de denizlerimizi tahrip etmeden çocuklarımıza ve gelecek nesillere emanet edeceğiz. Hedefimiz arıtılmadan bir damla suyun derelere ve denizlere deşarj edilmemesidir. Hedeflerimiz doğrultusunda yapılan çalışmalarla bugün itibariyle hizmet verilen nüfusun toplam belediye nüfusuna oranı yüzde 72'ye ulaşmıştır. 2023 yılı hedefimiz atık suları arıtılmayan bir belediye dahi olmamasıdır." dedi.

Muğla Vali Yardımcısı Ali Kamil Başar, uygulamanın yakın takipçisi olacaklarını, deniz kirliliği ve kıyılardaki mevzuata uygun olmayan konularda taviz vermeyeceklerini söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER