ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:34

Fethiye'de 27 yıl önce batan geminin yakıtının boşaltılması


Fethiye'de 27 yıl önce batan "T.S.S Fiorita" adlı geminin yakıt tankının boşaltılması için keşif dalışı yapıldı.
Aksazlar Koyu yakınlarında batan ve daha önce yapılan ihalelerle bir kısmı sökülen 150 metrelik geminin yakıt tankı ve iskeleti, denizin yaklaşık 12 metre derinliğinde yan yatmış vaziyette duruyor. Geminin tankında 4 ton fuel oil olduğu tahmin ediliyor. Gemideki yakıtı boşaltacak Ege Gemicilik ve Su Altı Hizmetleri firması yetkilileri, yakıtın sızıntı olmadan boşaltılması için batığın bulunduğu bölgede keşif dalışı yaptı.
Fethiye Liman Başkanı Mustafa Bankaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, batık geminin daha önce yapılan ihalelerle bazı parçalarının sökülerek alındığını suyun altında ise geminin hurda kısmının durduğunu söyledi. Bankaoğlu, deniz suyunun ısınmasıyla yakıt tankında bulunan fuel oilin sıvılaşarak sızıntı yapabileceğini ifade ederek, "Daha önce tankın çürüyen kısımlarından sızıntı olduğunu tespit ettik. Sızıntı olan yerleri ilk müdahale amacıyla ahşap kazıklarla kapattık. Şuan sızıntı mevcut değil. Ancak tank çürüdüğü için yakıtın bir an önce boşaltılması lazım" dedi.
Bankaoğlu, ihaleyi alan firmanın gemi batığındaki yakıtı boşaltacağını, ayrıca tankı bulunduğu yerden çıkarmak için çalışma yürüteceğini belirtti. Bankaoğlu, yakıtın bertaraf edilmesiyle Fethiye Körfezi'ni kirleten bir etkeni daha ortadan kaldıracaklarını, firmanın yürüteceği çalışmaları Liman Başkanlığı olarak titizlikle takip edeceklerini vurguladı.
- Deniz dibinde ciddi kirlilik var
Ege Gemicilik ve Su Altı Hizmetleri firma yetkilisi Fahrettin Şen ise yaklaşık 12 metre derinlikte bulunan batıktaki yakıt tankının geminin sancak kısmında olduğunu söyledi. Tanktaki yakıtın miktarını bilemediklerini kaydeden Şen, "Ekibimizle birlikte gerekli müdahaleleri yapıp yakıtı boşaltacağız. Çok sıkıntılı bir iş olacağını sanmıyorum. Kafamızda soru işaretleri kalmaması açısından tankı da bulunduğu yerden almak istiyoruz" diye konuştu.
Şen, batan gemide daha önce yapılan çalışmalardan dolayı deniz dibinde ciddi bir kirlilik olduğunu, gemiden kesilen malzemelerin çalışacakları yere yığıldığı için işin tahminlerinden biraz daha uzun sürebileceğini sözlerine ekledi.
Firmanın yakıt boşaltma işine hafta içinde başlayacağı öğrenildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER