ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Mayıs 2013 Cuma 11:42

Fethiye'de 27 yıl önce batan geminin yakıtı boşaltılacak


Fethiye'de 27 yıl önce batan "Casino Fiorita" adlı geminin deniz altında kalan ve çürüdüğü için sızıntı yapan yakıt tankı boşaltılacak.
Aksazlar Koyu yakınlarında 27 yıl önce batan ve daha önce yapılan ihalelerle bir kısmı sökülen 120 metrelik geminin yakıt tankı ve iskeleti denizin yaklaşık 12 metre derinliğinde, yan yatmış vaziyette duruyor. Fethiye Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından KDV hariç 60 bin lira bedelle bir firmaya ihale edilen işin 20 iş gününde tamamlanması planlanıyor.
Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki ay öce Fethiye Liman Başkanlığı tarafından batık geminin yakıt tankından sızıntı olduğunun tespit edildiğini söyledi. Sızıntı olan yerlerin tedbir amacıyla kazıklarla tıkandığını anlatan Çalık, körfez için tehlike oluşturacak yakıtın bertarafı için çalışma başlattıklarını bildirdi.
- 4 ton yakıt olduğu tahmin ediliyor
Çalık, batık geminin işe yarayan kısmının daha önce çıkarıldığını, ancak iskeleti ve yakıt tankının denizin altında durduğunu belirterek, "Geminin bir çok yeri gibi yakıt tankı da çürümüş. Yapılan araştırmalarda yakıt tankında yaklaşık 4 ton fuel oil olduğu tahmin ediliyor. Konuyu Muğla Valimizle paylaştık ve İl Özel İdaresinden kurumumuza ayrılan ödenekle yaklaşık maliyet tespiti yapıp ihaleye çıktık" dedi
İhaleyi KDV hariç 60 bin lira bedelle bir firmaya verdiklerine işaret eden Çalık, bedelin, Fethiye Köylere Hizmet Götürme Birliğine aktardıkları 50 bin lira ve Fethiye Deniz Ticaret Odası ile Turizm Alt Yapı Birliği'nin yaptığı 10'ar bin liralık destekle karşıladıklarını dile getirdi.
- "Körfez için büyük bir tehlike"
Denizin yaklaşık 12 metre altında bulunan yakıt tankını "körfezin çürük dişi" olarak gördüklerine değinen Çalık, "Yaptığımız bu ihaleyle ciddi bir kirlenmeye karşı tedbir almış olduk. Yakıt tankından sızacak yakıt, körfez için büyük bir tehlike oluştururdu. İnşallah bu tehlike tamamıyla bertaraf edilecek" diye konuştu.
Kaymakam Çalık, ihalenin yer tespiti takibi, denetlenmesi ve iş bitiminin Fethiye Liman Başkanlığı tarafından yapılacağını, tanktaki yakıtın 20 iş gününde boşaltılmasının planlandığını açıkladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER